× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Właściwości zdrowotne oleju lnianego

olej lniany

Olej lniany jest uzyskiwany z nasion lnu. Tłoczony na zimno pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, krążeniowego, a także stanowi źródło wielu cennych witamin. Dlaczego jeszcze warto go spożywać?

Właściwości oleju lnianego

Kluczową zaletą oleju lnianego jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, omega-6 i omega-9, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomagają one pracę m.in. mózgu, serca czy kości, jak i również okazują się pomocne przy walce z cukrzycą i osteoporozą. Przytoczone kwasy pozwalają także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy i utrzymują prawidłowe ciśnienie krwi. 

oleju lnianym tłoczonym na zimno znajdują się również liczne pokłady witaminy E, znanej też jako witamina młodości. Jest tak nazywana nie bez powodu -— skutecznie chroni przed stresem oksydacyjnym oraz zapobiega działaniom wolnych rodników, znanych ze swojej destrukcyjnej działalności względem komórek. Opóźnia procesy starzeniowe występujące na skórze i sprawia, że wygląda ona bardziej zdrowo i świeżo. 

Witamina E, w którą bogaty jest olej lniany nierafinowany, wspomaga również pracę układu krwionośnego i zapobiega zakrzepom. Szczególnie przydatna okazuje się w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ pozwala na prawidłowy rozwój płodu. Przyjmowanie witaminy młodości wraz z olejem lnianym stanowi zatem prosty sposób na uzupełnienie niedoborów i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. 

Kto powinien sięgnąć po olej lniany tłoczony na zimno?

Wykorzystanie oleju lnianego w kuchni, podczas codziennego gotowania pozwala na dostarczenie organizmowi wielu niezbędnych substancji. Jego działanie z pewnością docenią sportowcy, którym zależy na zbudowaniu zgrabnej i umięśnionej sylwetki. Składniki obecne w zimnotłoczonym oleju lnianym wspomagają proces tworzenia tkanki mięśniowej, a jednocześnie ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej. Obecność kwasów omega-3 zwiększa przepływ tlenu w organizmie i tym samym skraca regenerację po męczącym treningu. 

Osoby narażone na choroby układu krwionośnego np. z powodu zbyt wysokiej wagi powinny rozważyć włączenie oleju lnianego do swojej diety. Jest on znany z hamowania agregacji płytek krwi, co z kolei podnosi poziom tzw. dobrego cholesterolu. Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w tłoczonym na zimno oleju usuwają nadmiar szkodliwego cholesterolu z organizmu. 

Produkt znalazł zastosowanie także u par starających się o dziecko. W przypadku wystąpienia trudności z zajściem w ciążę może okazać się, że problem tkwi w mężczyźnie. Olej lniany jest często stosowany podczas leczenia bezpłodności u panów, a dodatkowo pobudza plemniki do lepszej pracy. Dania przyrządzone wraz z tym składnikiem okażą się przydatne również dla kobiet, które już spodziewają się dziecka. Przyjmowanie odpowiednich, dziennych dawek pomaga w prawidłowym rozwoju płodu i buduje tkankę nerwową mózgu dziecka

Nierafinowany olej lniany na odchudzanie

Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych jest istotna nie tylko dla sportowców, lecz również dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Pomagają one w spalaniu tkanki tłuszczowej, dlatego włączenie oleju lnianego do diety na odchudzanie to skuteczny sposób na zmniejszenie wagi ciała. Ponadto wykazuje on działanie hamujące apetyt, co chroni osoby zmagające się z otyłością przed podjadaniem pomiędzy posiłkami. Utrzymanie regularnego przyjmowania pożywienia to jedna z kluczowych kwestii w drodze po wymarzoną figurę. Zastosowanie oleju lnianego tłoczonego na zimno może zatem okazać się doskonałym sposobem na wykluczenie szkodliwych przekąsek z codziennej diety.