× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Chemia kosmetyczna – co warto wiedzieć na ten temat?

chemia kosmetyczna

W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez kosmetyków. Codziennie każdy z nas używa ich regularnie, chociażby przy czynnościach związanych z dbaniem o higienę. Produkty te służą nam do mycia, nawilżania skóry czy ułatwiania pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak na przykład przy goleniu. Dzieci i dorośli, kobiety i mężczyźni – wszyscy, bez względu na wiek i płeć, jesteśmy wręcz skazani na używanie kosmetyków. W przypadku większości kobiet jest to temat jeszcze bardziej rozległy. Ileż to pań każdego dnia nakłada na swoją twarz nawet do kilkunastu rodzajów produktów do makijażu – od podkładów przez cienie do powiek i tuszę do rzęs po szminki na ustach. Ilość produktów, z którymi styka się nasza skóra, jest oszałamiająca. Chemia kosmetyczna to niezwykle ciekawy temat, którym interesują się zarówno użytkownicy kosmetyków, jak i specjaliści pragnący zawodowo działać w branży kosmetycznej.

Wszechobecna w naszym życiu chemia kosmetyczna

Dzisiejszy konsument to w wielu przypadkach świadoma osoba, starannie dokonująca selekcji nabywanych przez siebie kosmetyków. Dostęp do wiedzy i stopniowe uświadamianie ludzi o wpływie różnych czynników na nasze zdrowie sprawiło, że wiele osób nie zadowala się wyłącznie ładnym opakowanie i chwytliwymi hasłami reklamowymi podczas zakupów. Chemia kosmetyczna jest niezwykle szerokim tematem, jednak zgłębienie jej podstaw gwarantuje nieocenioną pomoc w wyborze właściwych kosmetyków, dobrych dla naszej skóry i ogólnego zdrowia. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele publikacji na temat chemii w branży kosmetologicznej, dzięki czemu można szybko poszerzyć swoją wiadomości.

Warto zapoznać się z danymi dotyczącymi oceny bezpieczeństwa kosmetyków. Jeśli kogoś interesuje chemia kosmetyczna, powinien także poznać budowę skóry, jej właściwości i czynniki o negatywnym wpływie na jej kondycję. Dotyczy to zarówno naskórka, jak i chociażby paznokci, które nierzadko pokrywane są przeróżnymi specyfikami. Chemia kosmetyczna to przede wszystkim olbrzymia różnorodność produktów stosowanych przez producentów. Chcąc wybierać odpowiednie kosmetyki, warto poznać te najbardziej szkodliwe składniki, by móc unikać zakupu produktów z ich zawartością. Wiedza o hydrokwasach, lipidach, antyoksydantach, fenolach, woskach, kwasach tłuszczowych czy różnego rodzaju konserwantach pozwoli na świadomy dobór specyfików odpowiednio dobranych do naszej skóry ciała i, co szczególnie ważne, twarzy. Produkty używane w makijażu powinny być dobierane ze szczególną ostrożnością. W publikacjach na temat chemii kosmetycznej można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji odnośnie składu pudrów, cieni do powiek, pomadek do ust czy innych środków utrwalających make-up.

Chemia kosmetyczna jako kierunek na studiach

Chcąc zająć się tym tematem na płaszczyźnie zawodowej, mamy w Polsce możliwość zapisania się na odpowiednie studia. Kierunek „chemia kosmetyczna” oferuje studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie. Program kształcenia zamyka się średnio w trzech latach na etapie pierwszego stopnia. Drugi stopień zajmuje dwa lata. Edukacja kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata, inżyniera lub magistra. Na polskich uczelniach dostępne są zarówno studia z chemii kosmetycznej w trybie stacjonarnym, czyli dziennym, jak i niestacjonarnym. Tu mamy do wyboru studia zaoczne lub wieczorowe.

Jeśli ktoś działa już w branży, przykładowo pracuje w gabinecie kosmetycznym lub prowadzi swój salon, możliwość studiów w trybie niestacjonarnym będzie świetną okazją do pogłębienia swojej wiedzy w czasie niekolidującym z godzinami pracy. Dla osób rozpoczynających przygodę z kosmetologią kierunek ten będzie idealną okazją do nabycia solidnej wiedzy potrzebnej w przyszłej pracy. Chemia kosmetyczna jest kierunkiem wyjątkowo interdyscyplinarnym, gdyż łączy w sobie zagadnienia z pogranicza biologii i nauk ścisłych. Kluczową umiejętnością nabywaną podczas studiów jest produkcja kosmetyków. Nieodzownym tematem poruszanym na wykładach jest także wpływ preparatów kosmetycznych na zdrowie człowieka oraz na środowisko. To świetne przygotowania do pracy w laboratorium czy w różnego typu ośrodkach badawczych.