× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Tabletki, zioła na cukrzycę – dla kogo? Czy zioła obniżają cukier?

cukrzyca

Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, które wynika z zaburzeń wydzielania i/lub działania insuliny. Wpływa ono niekorzystnie na działanie organizmu i może prowadzić do różnego rodzaju dalszych problemów zdrowotnych. Leczenie cukrzycy jest konieczne, jednak jest to choroba, która stwarza niebezpieczeństwo przez całe życie i wiąże się ze stałym przestrzeganiem wielu zasad dotyczących diety oraz zażywaniem leków.

Cukrzyca – co trzeba wiedzieć?

Cukrzyca to choroba o podłożu genetycznym lub mająca związek z prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Oznacza to, że w niektórych przypadkach da się przeciwdziałać zachorowaniu na cukrzycę, jednak wiele osób choruje na nią pomimo wielu starań, aby tego uniknąć. Choroba ta może być związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem trzustki, która wytwarza niewystarczającą ilość insuliny, aby „rozprowadzić” glukozę do wszystkich komórek w organizmie człowieka, bądź też jest wynikiem insulinoodporności.

Do leczenia cukrzycy trzeba podejść holistycznie, a więc nie można skupić się wyłącznie na walce z objawami, jakie daje złe gospodarowanie glukozą przez organizm. W długotrwałym leczeniu tej choroby ważne jest skomponowanie odpowiedniej diety, proponowana dieta dla cukrzyka (w pigułce) opisana jest na plus50.pl. Nie mniej warto w tym celu wybrać się do dietetyka. Istotne jest także dopasowanie właściwej aktywności fizycznej do stanu oraz wieku chorego, psychoterapia pacjenta, który musi nauczyć się żyć z cukrzycą, a także leczenie hipoglikemizujące. Niezwykle istotne jest też kształceniu zdrowotne, dzięki któremu chory może sam kontrolować poziom glukozy we krwi i odpowiednio reagować. 

Czy zioła obniżają cukier?

Wiele osób chorujących na cukrzycę szuka pomocy w ziołolecznictwie. Oczywiście stosowanie wszelkich preparatów o działaniu leczniczym, w tym ziół, musi być skonsultowane z lekarzem. Substancje zawarte w niektórych roślinach wpływają pozytywnie na pracę wątroby i trzustki, a także wspierają przemianę glukozy pod wpływem insuliny. Oznacza to, że zioła faktycznie mogą obniżać cukier, a ponadto zmniejszają dolegliwości wywoływane wahaniami poziomu glukozy we krwi. Stosowanie niektórych ziół jest wskazane także osobom, które jeszcze nie mają zdiagnozowanej cukrzycy, ale poziom cukru w ich krwi jest stale lekko podwyższony.

Tabletki i zioła na cukrzycę

Korzystać z mocy ziół można zarówno spożywając je w formie nieprzetworzonej (np. dodając do posiłków), w postaci przypraw, jak i tabletek lub naparów. Do najskuteczniejszych roślin o działaniu obniżającym cukier należą:

– morwa biała,

– mniszek lekarski,

– kora cynamonu,

– ziele rutwicy,

– szałwia lekarska,

– owoc jałowca,

– pokrzywa,

– liście poziomki,

– kozieradka,

– kwiaty czarnego bzu.

Wiele z tych ziół wykorzystywanych jest na co dzień w kuchni. Przykładem może być cynamon, który jest bardzo popularną przyprawą. Wymienione przez nas zioła mogą mieć także inne działanie, poza tym wpływającym bezpośrednio na dolegliwości związane z cukrzycą, dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat rośliny, którą chcemy w jakikolwiek sposób włączyć do swojej diety.