× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak używać masek do włosów?

maska do włosów

Maski do włosów to kosmetyki, które u wielu z nas zajęły stałe miejsce w rutynie pielęgnacyjnej. Nic w tym dziwnego: mogą być prawdziwym ratunkiem dla bardzo zniszczonych, suchych włosów, z kolei te, które prezentują się wspaniale, zostaną utrzymane w doskonałej kondycji na dłużej. Żeby jednak wybrana przez nas maska rzeczywiście przyniosła oczekiwane rezultaty, konieczne jest jej prawidłowe zastosowanie. Jak powinna zatem przebiegać poprawna aplikacja?

Aplikacja maski do włosów – krok po kroku

Maska do włosów może mieć różnorodne zastosowanie, ponieważ wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i czego tak naprawdę potrzebują nasze włosy. Co jednak istotne, maski do włosów nie należy stawiać na równi z odżywkami. Te drugie z zasady posiadają lżejszą konsystencję, tak by mogły być używane codziennie, tj. po każdym myciu. Maski zaś zazwyczaj posiadają gęstą, zbitą formułę, co wynika z tego, że ilość zawartych w nich składników odżywczych jest zdecydowanie większa niż w przypadku przeciętnej odżywki. Dlatego też maska do włosów nie powinna być stosowana zbyt często, ponieważ może obciążyć nasze kosmyki i doprowadzić do ich szybszego przetłuszczania się. Optymalna częstotliwość to raz w tygodniu. W przypadku, kiedy włosy są bardzo zniszczone, maskę na początku kuracji regenerującej można stosować 2 razy w tygodniu.

Żeby rezultaty systematycznego używania maski do włosów były jak najszybciej widoczne, warto przeprowadzać aplikację według poniższych wskazówek.

  1. Najpierw umyj dokładnie włosy, żeby pozbyć się nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń.
  2. Nie nakładaj maski na ociekające wodą włosy – wówczas spłynie ona razem z nią. Osusz delikatnie kosmyki, przyciskając do nich ręcznik.
  3. Rozczesz włosy, by upewnić się, że produkt trafi na każde pasmo. Następnie pokryj włosy cienką warstwą, zaczynając najlepiej od wysokości ucha. Wówczas kosmetyk nie obciąży skóry głowy, co mogłoby wzmocnić łojotok.
  4. Maskę pozostaw na włosach przez co najmniej 15 minut, a najlepiej, jeśli będzie to pół godziny. By wzmocnić jej działanie, zawiń włosy w bawełnianą koszulkę lub specjalny turban. Wytworzy się wówczas ciepło, które ułatwi wchłanianie składników aktywnych.
  5. Po upłynięciu wskazanego czasu dokładnie zmyj maskę z włosów.

Czy maskę do włosów można też nakładać przed myciem?

Aplikowanie maski do włosów przed myciem jest całkiem skuteczną metodą, polecaną szczególnie dla tych osób, które mają problem z nadmiernym przetłuszczaniem. Późniejsze zastosowanie szamponu da nam absolutną pewność, że pozbyliśmy się wszystkich pozostałości produktu, a mimo to jego właściwości zostaną zachowane. Warto jednak obserwować, czy taki sposób rzeczywiście nam służy – znalezienie idealnej pielęgnacji w dużej mierze opiera się na metodzie prób i błędów.

Ten rodzaj aplikacji polega na nałożeniu maski na całkowicie suche lub delikatnie zwilżone włosy. Pozostawiamy ją na około 15-20 minut, a następnie zmywamy przy pomocy szamponu. Po oczyszczeniu nie jest już wymagane dodatkowe zastosowanie odżywki – chyba że nasze włosy są bardzo zniszczone i potrzebują jeszcze jednej dawki wzmocnienia.