× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
zdrowie psychiczne

Do prawidłowego funkcjonowania człowieka, ważne jest nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Choć wydaje nam się, że obecność przyjaciół i rodziny pomoże nam przetrwać trudne okresy i poradzić sobie z problemami, czasem pomoc profesjonalisty okazuje się niezbędna.

Psychoterapia – kiedy warto po nią sięgnąć?

Na szczęście coraz częściej obalane są mity na temat psychoterapii jako praktyki, która jest zarezerwowana dla osób z poważnymi zaburzeniami natury psychicznej. Rosnąca świadomość w społeczeństwie na temat zdrowia psychicznego i jego znaczenia sprawia, że wiele osób decyduje się na psychoterapię. Zdrowie psychiczne jest dziś bowiem rozumiane nie jako brak choroby, ale jako zdolność do funkcjonowania w społeczeństwie, rodzinie, małżeństwie oraz czerpanie satysfakcji ze swojego życia. Odpowiednio dobrana terapia pomaga wprowadzić porządek w myśleniu o pewnych zjawiskach, naszych odczuciach oraz postrzeganiu siebie, świata i innych. Certyfikowany psycholog lub psychoterapeuta to osoby, które są w stanie na podstawie spotkań i rozmów, lepiej zrozumieć nasze problemy niż bliskie nam osoby. Jest to spowodowane obiektywną obserwacją z zewnątrz, dzięki której takie osoby są w stanie wyposażyć nas w narzędzia do lepszego radzenia sobie z otaczającą nas rzeczywistością.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Istnieje wiele różnych rodzajów terapii, które są ukierunkowane na konkretne problemy i trudności, z jakimi borykamy się na co dzień. Psychoterapię stosuje się jako metodę leczniczą u osób cierpiących na depresję i stany lękowe. Sesje psychoterapeutyczne są wykorzystywane także do walki z bezsennością (https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rosnacy-problem-wspolczesnosci/), zaburzeniami odżywiania, atakami paniki, uzależnieniami czy zaburzeniami funkcji seksualnych. Ze spotkań z psychologiem mogą korzystać także pary oraz rodziny. W dzisiejszym świecie, gdzie wiele z nas doświadcza stresu i presji, psychoterapia to także skuteczne narzędzie, które pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości, zwiększyć swoją asertywność i poprawić relacje z otaczającymi nas ludźmi.