× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak dobrać perukę do kształtu twarzy

kobieta

Wszystkie peruki i treski powinny pasować do kształtu twarzy, żeby dały maksymalnie naturalny wygląd. Prawidłowo dobrana fryzura może wysmuklić szeroką twarz, ukryć wysokie czoło oraz podkreślić piękno. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie fryzury do kształtu twarzy. 

Świat peruk

Często się zdarza, że naturalne włosy nie zawsze umożliwiają odpowiedniego dopasowanie do kształtu twarzy, nie są wystarczająco gęste lub długość nie pozwala na szaleństwa. W takich momentach z pomocą przychodzą peruki, dzięki którym można całkowicie odmienić swój wygląd. Jednak zanim przejdzie się do planowania nowych, ciekawych stylizacji, trzeba umiejętnie dobrać nowe włosy do kształtu twarzy. Aby było to możliwe, najpierw trzeba określić, jaki kształt ma twarz. Można wyróżnić sześć podstawowych typów:

  • Owalna 
  • Okrągłą
  • Podłużna 
  • Serce
  • Kwadratowa
  • Diamentowa

Kształty twarzy a wybór peruki

Twarz kwadratowa wyróżnia się podkreślonymi kośćmi policzkowymi i wysokim czołem, szeroką żuchwą. Do takiego kształtu twarzy nie będą pasować gładkie upięcia i proste strzyżenia. Prosta grzywka nie będzie wyglądać korzystnie. Rewelacyjnie sprawdzą się proste włosy lub cięcie pazia. Jeżeli koniecznie chce się mieć grzywkę, dobrze jest zdecydować się na jej wycieniowanie. Twarz podłużna charakteryzuje się wyraźnymi kośćmi policzkowymi i szerokim czołem. Doskonale sprawdzą się fryzury w kształcie boba, średniej długości z przedziałkiem na boku. Dzięki temu kości policzkowe będą częściowo zakryte. Powinno się unikać wysokiego koka lub końskiego ogona. Twarz owalna ma regularny rysy twarzy, w takim przypadku ma się większe możliwości w stylizacji. Najlepszym rozwiązaniem są miękkie fale, sprawdzą się również peruki z grzywką, które nadadzą wyrazistości. Twarz okrągła cechuje się niskim czołem, zaokrągloną brodą i pełnymi policzkami. Najlepiej będą pasować krótkie fryzury. Należy unikać upiętych włosów i uczesań, w których uszy są odkryte. Mając kształt twarzy typu serce, można postawić na długie włosy, z mocnym cieniowaniem w okolicach buzi. 

Jak ustalić posiadany kształt twarzy

Czasami ciężko jest samemu ustalić jaki posiada się kształt twarzy, patrząc w swoje odbicie w lustrze. W internecie znajduje się mnóstwo grafik, które mogą pomoc ustalić swój kształt. Na przykład można zerknąć na https://wigsss.com/. Jednak istnieje ciekawy sposób, aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości. Będzie potrzebna linijka, którą zmierzy się elementy na twarzy, a z osiągniętych pomiarów, można określić, jaki ma się kształt twarzy. Elementy, które trzeba zmierzyć:

  • Zmierzyć szerokość twarzy na wysokości kości policzkowych
  • Ustalić szerokość linii szczęki
  • Zmierzyć czoło w najszerszym punkcie
  • Zmierzyć długość twarzy od podbródka do linii włosów

Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż długość, a twarz jest mniej więcej tak samo szeroka w różnych miejscach, to jest się posiadaczem podłużnej twarzy. Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż długość lub jest równa, ma się twarz kwadratową. Przy okrągłej twarzy szerokość i długość są prawie identyczne.