× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Terapia online – za pomocą jakich narzędzi jest przeprowadzana?

psycholog online

W normalnej sytuacji wystarczy pomieszczenie, w którym pacjent będzie się czuł bezpiecznie oraz dwa wygodne fotele. Tyle wystarczy. W przypadku terapii online potrzeba jednak niefizycznej przestrzeni spotkania. Co jest konieczne, aby mogło ono nastąpić?

Sprzęt w terapii online

Do przeprowadzenia terapii online potrzeba odpowiedniego sprzętu i oprogramowania – zazwyczaj komputera oraz mikrofonu wraz z kamerką i głośników (choć słuchawki lepiej zdadzą egzamin). W przypadku notebooków, laptopów oraz tabletów – głośniki oraz kamerki zazwyczaj są wbudowane.

Nie możemy także pominąć stabilnego łącza internetowego. Jeśli posiadamy router bezprzewodowy, nie zapomnijmy wcześniej podłączyć go do komputera, a także zadbać o naładowanie baterii. To ostatnie tyczy się także laptopów. W razie problemów miejmy na podorędziu ładowarkę.

Narzędzia do terapii grupowej

W artykule skupiamy się przede wszystkim na terapii indywidualnej, jednak nie sposób pominąć kwestii terapii grupowej.

Do najpopularniejszych programów, które umożliwiają spotkanie w większym gronie należy aplikacja Teams Microsoftu oraz Zoom. Pozwalają one nie tylko na przesyłanie dźwięku i obrazu między wszystkimi uczestnikami, ale także na równoległe korzystanie z czatu. Można na nim zamieścić np.  zdjęcia. Jeśli istnieje taka potrzeba, udostępnimy widok swojego ekranu, lub prezentację.

Pobranie aplikacji jest darmowe, choć (np. w przypadku Zooma) osoba prowadząca musi opłacić licencję.

Skype

Skype najlepiej się sprawdza do spotkań indywidualnych. Jest to stale unowocześniana i obecna na rynku od lat aplikacja. Podobnie jak w przypadku innych programów do jego uruchomienia potrzebujemy:

  • pobrać aplikację,
  • założyć darmowe konto (można także dołączyć jako gość, ale posiadamy wtedy mniej funkcji),
  • podłączyć do komputera mikrofon, głośniki (ewentualnie słuchawki) oraz kamerę,
  • podłączyć router.

Zanim połączymy się z terapeutą, sprawdźmy widok kamery oraz wykonajmy połączenie testowe. Specjalny bot pozwoli nam odsłuchać swój głos. Daje to możliwość zmiany ustawień głośności.

Telefon

Nie każdy potrafi sobie poradzić z komputerem i spotkaniami online. Wiele osób starszych po prostu to przerasta, a co ważniejsze w ogóle nie posiadają potrzebnego sprzętu. Sprawny telefon jest tym, co pozwoli na spotkanie. Może to być także rozwiązanie dla osób, które z jakichś powodów obawiają się (lub stresują) pokazania swojej twarzy. W przypadku seniorów, którzy mają problem ze słuchem, upewnijmy się, że głośnik telefonu jest wystarczająco głośny.

E-mail?

Niektórych to może zdziwić, ale to także sposób na zasięgnięcie pomocy psychologa. Sprawdza się raczej przy poradach i psychoedukacji niż przy regularnej psychoterapii. Możemy opisać psychologowi problem, a on nam odpowie na nasze wątpliwości i pytania. Co ważne – będziemy mogli łatwo wrócić do treści odpowiedzi w przyszłości.

Więcej informacji na temat wizyty u psychologa online dostępne na stronie https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/.