× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Pogarszanie się wzroku – jakie mogą być przyczyny? Jak zapobiegać popularnym chorobom oczu?

oczy

Wzrok to zmysł, który jest w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych sposobów percepcji. Jednocześnie, w dobie migających ekranów, otaczających nas wszędzie, jest też najbardziej narażony na pogorszenie.

Najpopularniejsze przyczyny pogarszania wzroku

Jak łatwo można się domyślić, nasz wzrok narażony jest przede wszystkim na wszechobecne promieniowanie, ponieważ praktycznie przez większość dnia otacza nas różnego rodzaju sztuczne światło, czy to z monitorów, czy telefonów komórkowych. O ile w obecnych czasach monitory nie emitują już tak intensywnego i szkodliwego dla wzroku światła, o tyle wielogodzinna praca przed komputerem może na dłuższą metę powodować krótkowzroczność.

Na pogorszenie wzroku wpływa także złe oświetlenie i intensywne wpatrywanie się w jeden punkt (w tym wypadku na przykład ekran). Inne przyczyny to zła dieta czy nieodpowiedni tryb życia.

Choroby oczu to nie jedyna bolączka naszych czasów. Porady o różnych chorobach i ich leczeniu gromadzi blog www.medigo.pl. Warto znać podstawowe przyczyny niektórych schorzeń, czy niedogodności, aby sobie pomóc i zastosować odpowiednią profilaktykę.

Jak dbać o wzrok w miejscu pracy?

Jeśli pracujesz przy komputerze lub z czynnikami, które mogą być szkodliwe dla Twojego wzroku, ważne jest, aby – szczególnie w tym drugim przypadku – zaopatrzyć się w okulary ochronne. Taka osłona pomoże Ci zachować oczy w dobrym stanie. Jeśli pracujesz z czynnikami chemicznymi jest to szczególnie ważne – pamiętaj, że oczy to organ niezwykle delikatny, który może łatwo zostać uszkodzony.

Innym problemem jest wielogodzinna  praca przy komputerze. Jeśli dodatkowo w miejscu, w którym pracujesz powietrze jest suche, Twoje oczy mogą być zaczerwienione i zmęczone. Należy więc pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, że na każdą godzinę pracy przy komputerze należy zrobić sobie co najmniej 5 minut przerwy, podczas których powinniśmy patrzeć w dal, na coś zielonego, czy po prostu w inny punkt przestrzeni, który da naszemu wzrokowi ulgę. Jeśli jest to możliwe, wzrok od ekranu choć na chwilę powinniśmy odrywać nawet częściej.

Jeśli Twoje oczy są suche, zaleca się również stosowanie specjalistycznych kropli do oczu, które nawilżą powierzchnię oka i sprawią, że wzrok odpocznie.

Do pracy przed monitorem warto nosić także osobne okulary, które odbijają światło emitowane przez monitory komputerów.

Dieta – witaminy na wzrok

Oprócz codziennej higieny wzroku warto również zadbać o dietę. Stwierdzenie „jesteś tym, co jesz” ma w sobie dużo prawdy – każda substancja odżywcza dostarczana do organizmu ma konkretny wpływ na jego funkcjonowanie. Na dobry wzrok wpływają przede wszystkim witaminy A, B, C, E, kwasy omega – 3 a także luteina. Wszystkie te witaminy warto uwzględnić w codziennej diecie.

Jedną z najważniejszych witamin jest witamina B, która poprawia pracę nerwu wzrokowego, a co za tym idzie poprawia ostrość widzenia. Witaminy z grupy B zawarte są m. in w jajkach, pieczywie razowym czy płatkach zbożowych.

Witaminy C i E odpowiadają za szczelność naczyń krwionośnych i ochronę przed wolnymi rodnikami. Znajdują się odpowiednio w cytrusach czy kiszonkach, a także (witamina E) borówkach.