Nietrzymanie moczu u kobiet – jak sobie radzić z tym problemem?
Nietrzymanie moczu to problematyczna i wstydliwa przypadłość, która utrudnia życie wielu kobietom. Jest szczególnie kłopotliwa w czasie podróży, ale może też komplikować życie towarzyskie oraz zawodowe. Jak radzić sobie z tym problemem? Czy można mu skutecznie zapobiegać i co robić, by nie paraliżował nas strach przed kompromitacją? Przeczytaj nasz artykuł.
Co powoduje nietrzymanie moczu u kobiet?
Czasami przyczyny nietrzymania moczu są prozaiczne. Problem ten może przydarzyć się podczas podróży, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z toalety, po wypiciu nadmiernej ilości napojów, przede wszystkim moczopędnie działającej kawy i alkoholu, oraz po zjedzeniu ostro przyprawionych potraw, zwłaszcza jeśli mamy w zwyczaju jadać je często.
Nietrzymanie moczu u kobiet mające charakter nawracający może mieć trzy postacie: wysiłkową, naglącą lub mieszaną.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet to najczęściej konsekwencja osłabienia mięśni Kegla, które odpowiadają za możliwość zaciskania cewki moczowej. Kiedy mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu, może pojawiać się kropelkowe mimowolne popuszczanie moczu podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, kaszlu i kichania. Dolegliwość ta może się nasilać.
Nietrzymanie moczu o charakterze naglącym powoduje nadreaktywny pęcherz. Kiedy wysyła on sygnał o konieczności oddania moczu, zbyt mało czasu upływa do mimowolnego oddania moczu, by skorzystać z toalety. Ta dolegliwość jest prawdziwą zmorą w podróży, zarówno samolotem, jak i pociągiem.
Postać mieszana nietrzymania moczu łączy te dwa rodzaje objawów.
Nietrzymanie moczu u kobiet – co robić?
Nietrzymanie moczu można, a nawet należy leczyć. Dużą skuteczność ma leczenie, które polega na elektrostymulacji mięśni Kegla lub laseroterapia. Stosuje się też leczenie operacyjne i farmakologiczne. Przy wysiłowym nietrzymaniu moczu dobre efekty daje ćwiczenie mięśni Kegla polegające na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu. Stosuje się też kulki i pesary dopochwowe. Zalecana jest także zmiana stylu życia i stosowanie na co dzień zdrowej diety. Wskazane jest wyeliminowanie lub ograniczenie napojów zawierających kofeinę i sztuczne słodziki oraz redukcja masy ciała. Przy naglącym nietrzymaniu moczu stosuje się trening pęcherza.
Nietrzymanie moczu u kobiet wymaga szczególnego przestrzegania zasad higieny, ponieważ zawilgocona bielizna może być przyczyną problemów skórnych i stanów miejsc intymnych. Z tego względu zaleca się stosowanie wkładek, majtek chłonnych lub pieluchomajtek TENA. Produkty te pozwalają na zachowanie czystości i niwelują przykry zapach. Ma to znaczenie nie tylko higieniczne, ale także psychologiczne – tego rodzaju zabezpieczenie pozwala normalnie funkcjonować i wykonywać wszystkie codzienne czynności bez obawy, że otoczenie zauważy problem. Artykuły dla osób z nietrzymaniem moczu można dobrać zależnie od stopnia natężenia dolegliwości. Możliwa jest ich pełna refundacja na NFZ.