Kiedy wynająć, a kiedy kupić sprzęt medyczny?
Czy mądrzej jest kupować lub dzierżawić sprzęt medyczny? Odpowiedź na to pytanie zależy od pewnych czynników. W tym artykule omówiono kilka ważnych czynników, o których należy pamiętać przed podjęciem decyzji.
Nie można podważać znaczenia sprzętu medycznego w opiece zdrowotnej. Niezależnie od tego, czy chodzi o szpital, mniejszą placówkę służby zdrowia lub domową opiekę, każdy potrzebuje odpowiedniego sprzętu, aby zapewnić pacjentom opiekę wysokiej jakości. Postęp technologiczny i usprawnienia następują w szybkim tempie, co roku na rynku pojawia się nowa maszyna. Nawet jeśli modernizacja starych maszyn lub zakup najnowszych jest możliwa, to jest to kosztowna inwestycja.
Rzeczy, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o wynajmie lub zakupie sprzętu medycznego
Po pierwsze, należy rozważyć, jak korzystny dla praktyki będzie nowy sprzęt. Czy będzie użytkowany długoterminowo? Czy będzie on niezbędny? Jeśli tak, to prawdopodobnie nowy sprzęt jest wart inwestycji i należy go zakupić. W przeciwnym razie, będzie to tylko zwiększenie kosztów z powodu niepełnego wykorzystania. Profesjonalny sklep medyczny jest w stanie udzielić wszelkich porad związanych z możliwością wykorzystania sprzętu.
Analiza kosztów
Jeśli koszt długoterminowego wynajmu jest równy kosztowi nabycia sprzętu medycznego, to lepiej zdecydować się na zakup. Jeśli jednak koszt nowego sprzętu jest poza możliwościami finansowymi, to w tej sytuacji wynajem będzie najlepszą możliwością.
Innym czynnikiem, często pomijanym przy zakupie, jest to, jak duża część ceny nabycia sprzętu może zostać odzyskana z odsprzedaży przedmiotu, gdy nie ma już potrzeby jego użytkowania. Należy wziąć pod uwagę zarówno wartość przedmiotu, jak i trudności związane z procesem odsprzedaży, takie jak reklama i wysyłka.
Produktywność i wartość
Nowy sprzęt powinien być wart wydanych na niego pieniędzy. Powinno to zaowocować lepszą diagnostyką i monitoringiem, szybszym zwrotem inwestycji i zwiększeniem wydajności. Przed leasingiem sprzętu medycznego należy oszacować jego zużycie energii i związane z tym koszty związane z jego eksploatacją. Oprócz lepszej opieki nad pacjentem, powinno to również zaowocować zwiększoną efektywnością użytkowania. Sklep medyczny jest najlepszym źródłem informacji na ten temat.
Koszty utrzymania
Specjalistyczne maszyny wymagają szczególnej opieki i konserwacji. Zanim zdecydujesz się na wynajem lub zakup, ważne jest, abyś znał koszty serwisowania i konserwacji sprzętu medycznego. Dlatego należy z wyprzedzeniem poznać rzeczywisty koszt utrzymania i konserwacji i wiedzieć, jak wpłynie to na założone finanse. Wiedza ta pomoże w wyborze najlepszego sprzętu w zależności od możliwości finansowych.
Ewolucja technologii
Wydajność wyposażenia elektronicznego i jego możliwości zwiększają się z każdym rokiem, a ceny specjalistycznych urządzeń relatywnie maleją. Tak samo jest w przypadku sprzętu medycznego. Elektroniczne monitorowanie zdrowia osób jest znacznie łatwiejsze i bardziej opłacalne.
Szybka ewolucja technologii sprzętu medycznego, powoduje wzrost kosztów amortyzacji sprzętu starszej generacji i szybciej staje się on przestarzały. Dlatego przed zakupem należy zawsze sprawdzić trendy i cykl życia sprzętu medycznego. Wynajem pomaga chronić przed przestarzałością wyposażenia, ponieważ dobry sklep medyczny umożliwia tanią wymianę sprzętu medycznego starszej generacji na najnowszy.