Jak się przygotować do badań krwi?
Czasem wykonujemy badania krwi na podstawie rekomendacji lekarza, a czasem chcemy profilaktycznie sprawdzić stan podstawowych parametrów. Mimo, że przygotowanie do badań nie jest skomplikowane, może budzić kilka uzasadnionych wątpliwości. Jak przygotować się do badania, aby uzyskać prawidłowe, a więc zgodne z prawdą wyniki? Wyjaśniamy!
Przyjdź na badanie na czczo
Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez śniadania. Jednak w dniu wykonywania badań laboratoryjnych, musimy koniecznie zachować post od spożywania jakichkolwiek pokarmów. Dlaczego to tak ważne? Spożycie posiłku w ciągu 12 godzin przed badaniem laboratoryjnym może zafałszować wynik, wpływając na poziom leukocytozy, hematokrytu oraz na odczyn Biernackiego (OB). Warto więc nie tylko powstrzymać się od zjedzenia śniadania, ale także zjeść ostatni posiłek przed badaniem ok. 12 h przed planowaną godziną pobrania krwi. Jeśli więc zamierzamy udać się do punktu pobrań o godzinie 8:00, powinniśmy spożyć kolację najpóźniej o godzinie 20:00.
Zamień kawę na wodę
Kawa wypita nawet kilka godzin przed badaniem może podwyższać poziom kortyzolu, a co za tym idzie zmieniać też poziom glukozy. Dlatego przed badaniem możemy pić wyłącznie niegazowaną wodę – przegotowaną lub mineralną.
Wypocznij przed badaniem
Brak snu i zmęczenie również mogą manipulować wynikami badania. Ważne jest więc, aby pobranie krwi odbyło się po nocy w czasie której spaliśmy minimum 7 h. Jeśli w tygodniu ciężko nam jest to zorganizować, możemy również zgłosić się na badanie w niedzielę, np. w punkcie pobrań przychodni Babka Medica przy ul. Słomińskiego. Przychodząc na badanie w dzień wolny, możemy też zmniejszyć swój poziom kortyzolu, np. związany z obawą, że spóźnimy się do pracy. A jak wiadomo – wzrost kortyzolu również może wpływać na uzyskane rezultaty. Warto także pamiętać, aby na kilkanaście godzin przed badaniem nie wykonywać intensywnych treningów fizycznych. Jeśli więc biegamy rano, w dniu badania należy zrobić sobie dzień wolny od treningu.
Przyjdź wcześniej
Jeśli mamy taką możliwość, warto pojawić się w laboratorium już 10-15 minut przed czasem, aby spokojnie poczekać na swoją kolej i w tym czasie dać organizmowi trochę wytchnienia. Nie jest zalecane pobieranie krwi tuż po wysiłku. Jeśli więc np. biegliśmy do autobusu albo mamy za sobą poranek w pośpiechu, zdecydowanie powinniśmy dać sobie czas na wyciszenie przed badaniem.
Niektóre z badań laboratoryjnych mogą wymagać specjalnego przygotowania. O tym powinien nas poinformować lekarz zlecający badanie.