Jak można pomóc alkoholikowi?
Nadużywanie alkoholu przez wiele wieków doprowadziło do wyniszczenia dużej części społeczeństwa. Z biegiem lat wzrosła liczba sposobów leczenia tej choroby. Nie ma szybkiej kuracji, nie ma cudownego leku czy przeciwśrodka, który natychmiast wyleczy alkoholika. Kto i co może więc pomóc alkoholikowi?
Każdego roku dziesiątki tysięcy ludzi dotyka problem alkoholizmu. Co dalej? Co będzie dalej?
Pomoc alkoholikowi – walka o bliską osobę i walka o siebie
Niedawno zadzwoniła do mnie mama koleżanki z prośbą o wywiad. Na początku przyznała, że chodzi o jej brata. Chciałaby mu pomóc, ale nie wie jak. Jego żona nie może już tego znieść, pije jak wariat. Obie chcą coś zrobić. Znaleźli mu już miejsce w ośrodku terapii uzależnień, w takim „specjalnym”, leczącym alkoholizm, ale on odmówił. Pani zapytała, co powinna zrobić… Jak może pomóc temu alkoholikowi?
Takie telefony są aż nazbyt częste. Rodzina chce pomóc alkoholikowi, czy to mąż, brat, ojciec, czy siostra. Bo jest im przykro. Oczywiście, ta osoba nie jest tym zainteresowana. Jest całkowicie zadowolony z życia takim, jakie jest. Może nie wiedzie mu się zbyt dobrze, ale ma motywację, by szukać pomocy w leczeniu uzależnienia. Jak można pomóc alkoholikowi, który nie chce przestać pić?
W szponach choroby alkoholowej
Uzależnieni mają skłonność do manipulacji i tworzenia iluzji, że nic nie jest w porządku. Planują również przyszłość, aby zadowolić swoich bliskich. Zrobią wszystko, aby ukryć fakt, że coś jest nie tak. Jednak w miarę postępu uzależnienia, coraz trudniej jest to ukryć. Problemy finansowe, drażliwość i depresja, a także pogarszające się relacje z członkami rodziny i przyjaciółmi mogą być oznakami poważnego problemu zdrowotnego.
Jest to świetny temat do dyskusji. Otwarte mówienie o problemie może być pomocne dla alkoholika. Ważne jest, aby bliscy otwarcie mówili o swoich odczuciach związanych z piciem męża lub brata. Alkoholik może podtrzymywać chorobę poprzez zaprzeczanie i iluzję. Mówienie o tym jest dla niego krępujące. Pomocne może być wyciągnięcie konsekwencji. Jeśli zachowanie alkoholika nie jest zgodne z normami społecznymi, może być konieczne odebranie mu kluczy lub zgłoszenie tego faktu na policję.
Alkoholik musi zostać ukarany za swoje picie. Jeśli otoczenie zapewnia mu komfort, nie ma strat materialnych, emocjonalnych czy psychicznych. Ta zdrowa pomoc może być trochę przewrotna. Taka jest zasada: Jeśli kochasz, odmawiaj, stawiaj granice, nie dawaj i pokazuj, że twoje zdanie jest inne niż jego. On obieca ci góry złota. Jego wina jest ogromna. Odpowiedź na wszystkie przeprosiny na całym świecie powinna być jedna: leczenie, leczenie alkoholowe, klinika leczenia uzależnień.
Podstępny alkoholizm – pomoc jest potrzebna
Używamy argumentów, aby napędzić uzależnienie. Zamiast motywować alkoholika do rzucenia picia, wywołujemy negatywne emocje, złość, strach, bezradność. „Gdybym cię kochał, to byś rzucił picie”, „Jeśli będę pił dalej, to będzie to mój ostatni raz”. To alkohol rządzi emocjami i myślami pijącego, a nie on sam.
Często próbujemy znaleźć sposób, by pomóc alkoholikowi w jego domu. Choć asertywność i stawianie granic są ważne, to często nie wystarczają. Alkoholizm jest chorobą i wymaga specjalistycznego leczenia. Aby pomóc alkoholikowi przezwyciężyć nałóg, niezbędna jest cierpliwość i determinacja.
Uzależnienie zaczyna się dość niewinnie… Dowiedz się, jak rozpoznać oznaki alkoholizmu oraz czym jest detoks alkoholowy na https://pszczyna.terapia24h.pl/a,tctr
Jak pomóc alkoholikowi, który cierpi na depresję?
Zalecenia mogą być nieco inne dla osób cierpiących na depresję i alkoholizm. Po pierwsze, ważne jest, aby uzyskać diagnozę psychiatryczną. Niezdiagnozowani alkoholicy często twierdzą, że mają depresję i dlatego muszą pić. Alkoholizmowi często towarzyszą takie uczucia jak samotność i nieszczęście. Te uczucia niekoniecznie świadczą o depresji, ale mogą być wykorzystywane jako pretekst do picia.
Ważne jest, aby nie opuszczać psychiatry, który postawił diagnozę. Warto spróbować zrozumieć jego codzienne zmagania i objąć go ciepłem i zainteresowaniem, jednocześnie starając się nakłonić go do terapii uzależnień. Obecność, wsparcie i stanowczość w zachęcaniu alkoholika do leczenia jest tym, co oznacza pomaganie mu.
Jak można pomóc alkoholikowi w przezwyciężeniu uzależnienia?
Podsumowując, jeśli chcesz pomóc alkoholikowi w wytrzeźwieniu, ważne jest, abyś udzielił mu wsparcia i wyciągnął konsekwencje za jego działania. Dla procesu zdrowienia ważne jest, aby wszyscy członkowie rodziny byli objęci terapią. Ośrodki terapii uzależnień oferują wsparcie dla rodzin alkoholików. Możesz uzyskać terapię dla współuzależnionych i specjalne terapie DDA dla dorosłych dzieci. Ponieważ nadużywanie alkoholu może mieć niszczący wpływ na życie dzieci i ich funkcjonowanie, ważne jest, aby program psychoterapii obejmował najmłodszych członków rodziny.