× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak działa węgiel leczniczy?

węgiel aktywny

Z pewnością każdy wie, kiedy się sięga po węgiel aktywowany. Charakterystyczne czarne tabletki są niezastąpione w przypadku zatruć i biegunek i co istotne, są skuteczne oraz bezpieczne. Dlatego właśnie, pomimo tego że na rynku dostępne są inne środki, to niezmiennie pacjenci chętnie sięgają po sprawdzony lek. Węgiel aktywowany jest również wykorzystywany w kosmetyce – na przykład w pastach oraz w maseczkach oczyszczających. Jest produkowany z miazgi drzewnej w temperaturze około 900°C. Następnie jest aktywowany parą wodną lub silnymi kwasami i temu procesowi zawdzięcza właściwości absorpcyjne.

Kiedy niezbędny jest węgiel aktywowany?

Najczęściej węgiel aktywowany dostępny jest w postaci czarnych tabletek. Sprawdza się doskonale przy leczeniu zatruć pokarmowych lub tych wywoływanych substancjami chemicznymi i lekami, biegunek, a pomocniczo także można go stosować przy wzdęciach. W historii medycyny wskazuje się również zastosowanie sproszkowanego węgla drzewnego na zakażone rany, co miało zniwelować nieprzyjemne zapachy. Lek działa osuszająco i absorbująco na wydzieliny i bakterie. Do dziś tego typu metody są praktykowane przez Aborygenów czy plemiona afrykańskie. Stosują one również węgiel przy ukąszeniach jadowitych węży, pająków, skorpionów, a także wściekłych zwierząt. Okłady lecznicze wyciągają jad oraz niwelują reakcje alergiczne.

Tradycyjny lek

Ze względu na silne właściwości wiążące inne substancje węgiel aktywowany jest najczęściej stosowany przy biegunkach. Wychwytuje bakterie i toksyny powodujące dolegliwości oraz jest z nimi wydalany z organizmu. Poza tym węgiel aktywowany chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego przed działaniem szkodliwych substancji. Tym samym skraca czas trwania biegunki oraz poprawia komfort chorego. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że może być stosowany jedynie przez krótki okres, ponieważ absorbuje również wartościowe dla organizmu enzymy trawienne i witaminy.

Węgiel aktywowany ma zdolność wiązania także niektórych leków i dlatego właśnie jest stosowany pomocniczo przy przedawkowaniach. Z tego samego powodu podaje się go także po spożyciu trucizny – z tym że trzeba to zrobić w czasie pierwszej godziny po incydencie. Najpierw prowokuje się wymioty lub wykonuje się płukanie żołądka, a następnie podaje się węgiel. Jest praktykowana także inna metoda, którą stosuje się bez opróżniania żołądka. Lekarze podają 1 gram na kilogram masy ciała w zawiesinie wodnej 50-100 ml. Ilość węgla powinna być przynajmniej 10 razy większa od ilości spożytej trucizny. Węgiel aktywowany nie ma zastosowania przy wszystkich substancjach, ponieważ nie każda jest przez niego absorbowana.