Filtry PM 2.5 – co musisz o nich wiedzieć?
Bardzo często dochodzi do przekroczenia normy jakości powietrza. Najczęściej odbywa się to w sezonie grzewczym. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na zakup do swojego domu, biur i innych pomieszczeń, w których spędzają dużo czasu – oczyszczaczy powietrza. Tego typu urządzenia, mają na celu usunąć cześć szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, które mogą być składnikami smogu.
Każdy oczyszczać wyposażony jest w odpowiednie filtry, takie jak filtr PM 2.5 lub filtr HEPA, mają one na celu pozbycie się z powietrza różnego rodzaju pyłów, oraz lotnych związków organicznych. Ponadto powodują zmniejszenie ilości występujących w powietrzu bakterii, wirusów, roztoczy, oraz grzybów, co jest niezwykle istotne, zważywszy na obecną sytuację epidemiologiczną. Dodatkową funkcją stosowaną przez wielu producentów oczyszczaczy, jest wzbogacenie działania tych urządzeń o nawilżanie powietrza.
Filtry do oczyszczaczy powietrza – jak wybrać odpowiedni?
Zapewne jednym z pierwszych czynników, na które zwróci uwagę przy zakupie przyszły właściciel oczyszczacza, będzie koszt eksploatacji. W jego skład wchodzą przede wszystkim koszty filtrów, które należy systematycznie wymieniać i zaraz po nich koszty zużytej energii elektrycznej. Nie zawsze sprawdza się zasada, że tańszy oczyszczacz będzie potrzebował droższych filtrów i analogicznie będzie pobierał więcej mocy.
Filtr PM 2.5, oraz filtr HEPA, pasują do niemal każdego modelu oczyszczacza, są wykonane z wysokiej jakości materiałów i spełniają oczekiwania każdego konsumenta, nawet takiego, który jest bardzo wymagający, a dodatkowo są dostępne w atrakcyjnych cenach.
Najczęściej w oczyszczaczach stosowane są właśnie filtry HEPA. Filtr PM 2.5 – ma za zadanie usuwać z powietrza pyły PM 2.5, określone bakterie i wirusy, pleśń, odchody roztoczy i komórki grzybów. Ponadto wiele z oczyszczaczy posiada dodatkowe filtry węglowe, które odpowiadają za pozbywanie się takich substancji, jak benzoapiren oraz benzen, które są silnie rakotwórcze i jednocześnie pełnią funkcję jednych z najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych, które występują w smogu.
Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza
Na rynku dostępnych wiele filtrów powietrza, stosowanych w oczyszczaczach. Są to wcześniej wspomniane filtry Hepa, Filtry PM 2.5, filtry węglowe, oraz wiele innych. W skład, których wchodzą np. takie które odpowiadają za neutralizację nieprzyjemnych zapachów, oraz smrodu wywołanego dymem z kopcących pieców lub dymu spalinowego, który może być bardzo uciążliwy, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających w pobliżu ruchliwych dróg.
Użycie odpowiednich filtrów w oczyszczaczach powietrza, może znacznie wpłynąć na komfort przebywania w pomieszczeniach. Ponadto osoby stale korzystające z tego typu urządzeń rzadziej chorują, będąc mniej narażone na działanie niekorzystnych bakterii i wirusów. Stosowanie dobrych jakościowo filtrów do oczyszczacza powierza jest szczególnie zalecane w przypadku małych dzieci, dla których zapewnienie bezpiecznego i czystego powietrza jest niezwykle ważne.