Co pogarsza nasz wzrok i jak temu zaradzić?
Stopniowe pogarszanie się wzroku może mieć wiele przyczyn. Trudności w widzeniu mogą pojawiać się, jeśli pracujemy lub po prostu przebywamy w pomieszczeniu oświetlonym nieprawidłowo. Do zmęczenia narządu wzroku mogą przyczyniać się zarówno złe oświetlenie, jak i zbyt mała ilość światła. Na pogorszenie wzroku może wpływać również długotrwała praca przy komputerze czy codzienne oglądanie telewizji, zwłaszcza w zbyt bliskiej odległości od monitora, jednocześnie upośledzając zdolność widzenia.
Dlaczego wzrok się pogarsza?
Pamiętajmy również, że postępująca utrata widzenia to naturalny proces, który towarzyszy starzeniu się organizmu. Starczowzroczność, czyli inaczej pogorszenie się widzenia na bliskie odległości może jest następstwem fizjologicznej utraty zdolności, co jest spowodowane stopniowym twardnieniem i zmniejszeniem elastyczności soczewki.
Najczęstszą chorobą okulistyczną powodującą pogorszenie się wzroku, które pojawia się wraz ze starzeniem się organizmu to głównie zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćma.
Codzienna wielogodzinna praca przed komputerem może być bardzo szkodliwa i może być dużym obciążeniem dla naszego wzroku. Osoba, która pracuje wiele godzin przed komputerem o wiele rzadziej mruga, co powoduje niedostateczne nawilżenie oczu. Przez długotrwałą pracę przed komputerem zmniejsza się również ruchomość gałek ocznych. Nie może więc dziwić fakt, że po pracy odczuwamy zazwyczaj spory dyskomfort oraz zauważamy pogorszenie się wzroku.
Jak zapobiec pogorszeniu się wzroku?
Istnieją jednak metody zapobiegania pojawienia się niekorzystnych objawów, związanych z długotrwałą pracą przed komputerem. Oto najważniejsze z nich:
- Niezwykle istotne jest właściwe ustawienie monitora. Najlepsza odległość od twarzy to 40-50 cm. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości oczu w taki sposób, aby w czasie pracy kierować wzrok lekko w dół.
- Na ekran można również nałożyć specjalny filtr ochronny, który będzie odbijał światło. Ważne jest również, aby w miejscu pracy znajdowało się dodatkowe źródło światła. Całkowita ciemność dodatkowo obciąża i męczy oczy.
- Co kilkanaście minut warto również przenieść wzrok na przedmiot bardziej odległy. Najlepiej byłoby popatrzeć w dal – wyjrzeć przez okno, zerknąć na naturalną zieleń.
- Skupmy się również na częstszym mruganiu. Jeśli wystąpi suchość i podrażnienie oczu, sięgnijmy po krople do oczu z kwasem hialuronowym, który utworzy na powierzchni rogówki film łzowy, co zapewni jej odpowiednie nawilżenie.
Pamiętajmy również o regularnej wizycie u okulisty. Tablice Snellena umożliwią dokładne zbadanie wzroku. W gabinecie lekarskim znajdziesz również stetoskop internistyczny oraz wziernik laryngologa, które pozwolą na wykonanie regularnych badań.