Alkoholik w białym kołnierzyku. Czym jest alkoholizm wysokofunkcjonujący?
Alkoholik wysokofunkcjonujący (ang. High Functioning Alcoholic) to alkoholik szczególny. Dlaczego? Dlatego, że bardzo często nie sposób poznać, że alkoholu nadużywa. Alkoholik wysokofunkcjonujący pracuje w dużej firmie. Być może odnosi sukcesy zawodowe. Na co dzień ubiera garnitur. Chodzi na siłownię. Zażywa suplementy. Nie wiemy jednak, co się dzieje, kiedy HFA zamyka za sobą drzwi.
Wizerunek alkoholika wysokofunkcjonującego
W wielu przypadkach alkoholik wysokofunkcjonujący spożywa alkohol codziennie, lub kilka razy w tygodniu. Ze względu na wyższy status społeczny, nie sposób zobaczyć go ze stereotypową wódką czy tanim winem. Weekendowi i wysokofunkcjonujący alkoholicy piją lepsze alkohole, dobre whisky i drogie likiery.
Wymaga się od nich więcej niż od innych. Zarządzają zespołem, podejmują ważne decyzje w firmie. Uważani są za specjalistów w swojej dziedzinie – mimo faktu, że spora część z nich regularnie przychodzi do pracy pod wpływem alkoholu. Ich życie poddane jest ciągłej presji, a stres i wysokie poprzeczki, jakie przed sobą stawiają – wymagają od nich ogromnej odporności psychicznej. Droga na szczyt jest jedyną słuszną drogą.
Ludzie sukcesu są przyzwyczajeni do ciężkiej pracy. Często doświadczają również pracoholizmu. Właśnie od tego zaczyna się potrzeba szybkiego resetu. Każda porażka jest niewybaczalna i staje się jedynie pretekstem do kolejnego kieliszka. Ciężki dzień w pracy? – trzeba się przecież zrelaksować.
Rodzinie również bardzo ciężko przyznać, że ma do czynienia z alkoholikiem. HFA bardzo często ma na utrzymaniu cały dom i rodzinę – finansuje życie codzienne, a także wakacje i rozrywki.
Sukcesy i porażki – jedno i drugie to dobry powód do picia
Porażka to sytuacja stresująca, na którą pomóc może alkohol. Sukces to wygrana, którą trzeba świętować.
Statystyki również są niepokojące. Według badań amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Alkoholizmu, w USA aż 20% wszystkich uzależnionych od alkoholu to właśnie alkoholicy wysokofunkcjonujący – HFA. W Polsce nie przeprowadzono jeszcze podobnych badań, jednak można posiłkować się statystykami zaczerpniętymi z badań Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie.
Liczby mówią same za siebie – w 2011 roku aż 18% pracowników warszawskich korporacji codziennie spożywa napoje alkoholowe, a 40% – kilka razy w tygodniu.
Jak rozpoznać alkoholika wysokofunkcjonującego? – Objawy
Choć alkoholik wysokofunkcjonujący zaprzecza stereotypom, nadal można go rozpoznać. Warto mieć na uwadzę, że alkoholikowi o niższych dochodach statystycznie szybciej udzieli się pomoc, ponieważ jego choroba jest bardziej widoczna. HFA może pozostawać w nałogu nawet kilkanaście lat.
HFA nie chce przyznać się do swoich problemów z alkoholem – nie utożsamia się ze stereotypem alkoholika. Radzi sobie w pracy, pije drogie alkohole – więc alkoholizm go nie dotyczy.
Wysokofunkcjonujący alkoholik stwarza pozory, zwłaszcza w przypadku kontaktów towarzyskich i zawodowych. Podczas spotkań lubi się napić, jednak nie rzuca się to w oczy. W domu może chować puste butelki po alkoholu, żeby nie wzbudzić podejrzeń w rodzinie. Robi to podświadomie – przez wiele lat sam przed sobą może zaprzeczać swojemu uzależnieniu.
Przerwy w piciu alkoholu nie świadczą o braku problemu. HFA odczuwa potrzebę utwierdzania siebie i innych w przekonaniu, że problem go nie dotyczy. Potrafi zrobić sobie kilkutygodniową, lub nawet kilkumiesięczną przerwę od alkoholu – jednak z czasem zawsze do niego wraca.
Pracoholizm również nie jest alkoholikowi wysokofunkcjonującemu obcym zagadnieniem. W życiu mu się powodzi, a pieniądze – często niemałe – zawsze regularnie pojawiają się na koncie. HFA upija się głównie po pracy.
Alkoholizm wysokofunkcjonujący – jak leczyć?
HFA z trudem przyzna się do choroby alkoholowej. Często z pomocą musi przyjść zewnętrzna stymulacja, jak utrata pracy lub kryzys w rodzinie. Gdy jednak alkoholik zdecyduje się poszukać pomocy, warto zastanowić się nad renomowaną placówką oferującą kompleksowe specjalistyczne działanie na wielu płaszczyznach.
Placówki prywatne oferują indywidualne podejście do każdego pacjenta. Sesje terapeutyczne w dużych grupach często odnoszą bardzo mały sukces w przypadku alkoholików wysokofunkcjonujących.
Warto zainteresować się miejscem oferującym profesjonalne podejście i wybór terapii. Przychodnia Nasz Gabinet to indywidualne sesje terapeutyczne z wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie nałogu alkoholowego, jak i leczenie za pomocą niewidocznej dla oka, dyskretnej wszywki alkoholowej Esperal i zabiegi detoksykacji alkoholowej.
Detoks to w wielu przypadkach metoda, od której należy zacząć – pozwoli ona przywrócić zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową i uzupełnić wszelkie niedobory witamin i minerałów. Stanowi to najlepszy podkład pod dalsze terapie.