× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Problemy z potencją – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Problemy z potencją

Problemy z potencją dotykają coraz większej grupy panów, nie tylko w wieku dojrzałym. Zaburzenia erekcji bywają chwilowe, związane z nadmiernym przemęczeniem, stresem, a nawet zbyt dużą ilością alkoholu. Jeśli jednak trwają przez dłuższy czas, warto szukać przyczyn, które pozwolą na skuteczne leczenie i poprawę życia seksualnego.

Jakie są objawy problemów z potencją?

Głównym objawem czasowej lub długotrwałej impotencji jest niemożność uzyskania wzwodu pomimo podniecenia seksualnego, co utrudnia lub całkowicie uniemożliwia współżycie. Mężczyźni, którzy doświadczają nawet jednorazowych objawów, często zaczynają unikać seksu w obawie, że problem się powtórzy. W ten sposób powstaje błędne koło, które powoduje dodatkowe blokady psychiczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szukanie przyczyn – większość problemów można wyleczyć.

Przyczyny braku erekcji

Problem z uzyskaniem prawidłowego wzwodu często ma podłoże fizjologiczne. Bywa związany z obniżeniem produkcji testosteronu w organizmie, a także jest jednym z objawów chorób somatycznych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, choroby układu krążenia. Czasowa impotencja może pojawiać się także przy nadciśnieniu i nadmiernym poziomie cholesterolu. Brak erekcji może być również objawem problemów psychicznych – przewlekłego stresu, stanów lękowych i depresji. Na satysfakcję z życia seksualnego nie wpływa też dobrze zła dieta, a co za tym idzie – nadwaga i otyłość, a także nadużywanie tytoniu, alkoholu i innych używek.

Jak radzić sobie z problemami z potencją?

Pierwszym krokiem zawsze powinny być badania lekarskie, które wykluczą ewentualne choroby somatyczne. Warto również wykonać badania poziomu testosteronu – jeśli jest zbyt niski, stosuje się leczenie farmakologiczne. Panowie, którzy mają kłopoty z utrzymaniem wzwodu, powinni również zadbać o zdrowy tryb życia. Bardzo często dobre efekty przynosi zmiana diety, regularna aktywność fizyczna, która dotlenia cały organizm, a także zrezygnowanie z używek.

Kiedy sięgnąć po leki na potencję?

W aptekach można znaleźć całe działy dla panów, którzy mają problemy z potencją. Dostępne są zarówno leki na receptę, przepisywane po dokładnym badaniu lekarskim i wykluczeniu poważnych chorób, jak i suplementy bez recepty. Leki na potencję, które można kupić bez recepty to najczęściej suplementy o specjalnie dobranym składzie, w którym znajdują się wyciągi roślinne i ziołowe, a także witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na wydolność całego organizmu. Mogą więc pomóc także w problemach ze sprawnością seksualną.