Mam uszkodzony paznokieć – co robić?
Zbyt mocno piłowałaś płytkę paznokciową i doszło do uszkodzenia paznokcia. A może w wyniku urazu mechanicznego doszło do odwarstwienia się paznokcia od jego macierzy czyli do tak zwanej onycholizy. Wszystko to nie dość, że wygląda naprawdę nieestetycznie, to jeszcze może prowadzić do pojawienia się groźnych powikłań, takich jak stany zapalne czy zakażenia grzybicze. By ich uniknąć, każde uszkodzenie płytki paznokcia należy szybko właściwie zdiagnozować i odpowiednio leczyć.
Mechaniczne uszkodzenie paznokcia – najczęstsze przyczyny
Warto mieć świadomość tego, że uszkodzenia mechaniczne paznokci niejedno mają imię. Może do nich dojść po pierwsze wskutek uderzenia, gdy na przykład kopniemy w coś stopą zbyt mocno. Inny ich powód to przygniecenia, na przykład te przez ciężkie przedmioty które spadną na naszą dłoń lub stopę. Trzecia możliwość związana jest z przytrzaśnięciami, zwłaszcza tymi przez drzwi od domu czy samochodu.
Ale także podczas nieprawidłowego manicure czy pedicure możemy spowodować, że pojawi się uszkodzona płytka paznokcia. Jest ona najczęściej skutkiem zbyt intensywnego lub po prostu nieprawidłowego spiłowywania płytki paznokciowej podczas przygotowywania dłoni lub stóp pod hybrydy czy w trakcie zdejmowania tego rodzaju stylizacji. O ile gdy pracujemy pilniczkiem zdarza się to zdecydowanie rzadziej, o tyle w przypadku nieumiejętnego używania frezarki ryzyko jest o wiele większe.
Uszkodzona płytka paznokcia leczenie
Na początek pytanie: czy każde uszkodzenie paznokcia trzeba od razu leczyć? Na szczęście nie. Małe zmiany nie powodujące przerwania ciągłości paznokci i nie dające dużych dolegliwości bólowych można pozostawić do samodzielnej regeneracji, jednocześnie pilnie obserwując czy ich zakres się nie powiększa. Gdy jednak uszkodzone paznokcie u nóg czy rąk są większym problemem, wtedy absolutnie konieczna jest profesjonalna regeneracja paznokci i usunięcie ewentualnych powikłań takich jak stany zapalne czy zakażenia.
O tym, jaką konkretnie terapię wdrożyć, powinien zdecydować specjalista po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem i zbadaniu samych paznokci. W przypadku, w którym problem dotknął stóp, możemy wybrać się do podologa. Natomiast zarówno w przypadku kłopotu stóp, jak i dłoni, pomoże lekarz dermatolog. Jednak, niestety, w przypadku chęci skorzystania z bezpłatnej wizyty dermatologicznej musimy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Dla wizyt komercyjnych, odpłatnych, naturalnie takie skierowanie nie jest potrzebne.