× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jakie są wskazania do wykonania skleroterapii?

żylaki

Skleroterapia to znany zabieg stosowany do leczenia żylaków. Polega na podaniu do światła żyły profesjonalnego preparatu, jaki wywołuje jej zamknięcie. Jest to technologia zdecydowanie tanio interwencyjna aniżeli zabieg operacyjny. Skleroterapia winna być poprzedzona niezwykle dokładnymi obserwacjami chorego oraz wykonaniem szeregu badań. Obowiązkiem jest badanie USG z Dopplerem, natomiast też określenie wrażliwości chorego na stosowany lek.

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia żylaków to zabieg, jaki robi się strzykawką z niezwykle cienką igłą, jaką wprowadza się do zwiększonych naczyń profesjonalny środek obliterujący. Powoduje on obkurczenie ścian naczyń. Powoduje mechanizm zapalny, jaki przechodzi we włóknienie, czego rezultatem jest zrośnięcie się poszerzonego naczynia. Obliteracja żylaków nie potrzebuje znieczulenia, gdyż igła jest tak mała, iż zabieg jest właściwie bezbolesny. Niewielka inwazyjność technologii sprawia także, iż chory nie musi po jej wykorzystaniu, zostawać poprzez parę dni w szpitalu.

Zabieg skleroterapii żylaków – jak się przygotować?

W wypadku zabiegu skleroterapii, robionego za pomocą leku w postaci pianki, badane jest wpierw miejsce iniekcji, tak jak przy technologii roztworu. Potem środek w postaci płynnej zastępowany jest w formę spienioną, dzięki dobremu dawkowaniu powietrza do jałowej strzykawki. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą, natomiast do nieprawidłowej żyły podawana jest treść o zagęszczonej gęstości. Podany środek kieruje się wzdłuż żyły w kończynie ku górze, pianka ma ponieważ drobniejszą konsystencję aniżeli krew żylna. Również można zauważyć obkurczanie żyły.

Wskazania do zabiegu

Zabieg skleroterapii z przeznaczeniem można wykorzystywać w wypadku niegojących się owrzodzeń żylnych, kiedy z racji na obecność rany otwarte formy operacyjne niosą ze sobą ogromne zagrożenie powikłań infekcyjnych. Większość chorych widzi zasadniczą poprawę jakości życia po zabiegu skleroterapii. Niestety nie ma pewności, iż zabieg taki będzie efektywny u każdej osoby. Prawie 10% cierpiących osiąga jedynie przeciętną poprawę.

Czy skleroterapia jest bezpieczna?

Skleroterapia jest pewnym zabiegiem, jaki usuwa ślad kosmetyczny żylaków. Dobrze prowadzona terapia oraz opieka okołozabiegowa nie winna zapewniać rezultatów ubocznych. Natomiast jak każda chirurgiczna interwencja zewnętrzna w ludzkie ciało, przekazuje za sobą zagrożenie powikłań. Do najpopularniejszych należą zakrzepica żył głębokich, reakcje uczuleniowe skóry, sińce oraz przebarwienia skóry, zakrzepica żylaków po podaniu środka.

Więcej informacji na temat skleroterapii: https://www.drlesniak.pl/skleroterapia