Wady wzroku – co powoduje problemy z widzeniem?
Wada wzroku może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, znacznie ograniczyć łatwość wykonywania różnego rodzaju zadań. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej przebadasz się na obecność wad wzroku, zidentyfikujesz z pomocą lekarza źródło problemu, tym większa szansa, że rozwojowi choroby da się zapobiec.
Wady wzroku — co właściwie oznacza?
Wada wzroku to wada refrakcji, czyli nieprawidłowość w układzie optycznym oka. Ta nieprawidłowość z kolei przekłada się na różnego rodzaju problemy z widzeniem. Wady wzroku wiążą się z ograniczeniem pola widzenia, specyficznym zniekształceniem obrazu lub jego zanikiem. Źródłem problemów najczęściej są:
- nieprawidłowy kształt rogówki lub soczewki,
- problemami z mięśniami oka.
Szczególnie do tych ostatnich często przyczyniamy się sami, spędzając długie godziny przed komputerem, ekranem telefonu lub telewizora.
Wady refrakcji, czyli czego?
Przyczyny występowania wad wzroku są bardzo różne. Istnieją wrodzone wady wzroku, te, do których mamy predyspozycje genetyczne, często jednak problemy z widzeniem pojawiają się w wyniku naszego stylu życia. Długie godziny spędzane przed ekranem, intensywne wystawianie się na działanie niebieskiego światła, zbyt rzadkie ćwiczenia oka (związane z akomodacją) w znaczących sposób są w stanie przyczynić się do pogorszenia widzenia. Oczywiście z czasem mięśnie naszego oka się osłabiają i problemy z widzeniem w podeszłym wieku są czymś naturalnym, natomiast ich rozwój także zależy w dużej części od wcześniejszej troski o wzrok.
Jedne z najczęściej występujących wad wzroku to…
Najpopularniejsze rodzaje wad wzroku to przede wszystkim:
- Krótkowzroczność (inaczej miopia) polega na tym, że obraz, zamiast skupiać się na siatkówce, to robi to przed nią, co przekłada się na problemy z widzeniem elementów usytuowanych dalej od nas; jednym z częstych objawów tego problemu jest mrużenie oczu.
- Dalekowzroczność (inaczej nadwzroczność) oznacza, że obraz zamiast na siatkówce, skupia się za nią, co powoduje problemy z widzeniem elementów znajdujących się bardzo blisko nas (np. liter czytanej książki).
- Astygmatyzm — oznacza, że obraz skupia się na siatkówce, ale dzieje się nierównomiernie, co przekłada się na zniekształcenie widzenia i np. widzenie linii prostych jako krzywych.
- Starczowzroczność (inaczej presbiopia) dotyka osób po 40. roku życia i oznacza szereg problemów z widzeniem: na bliskie odległości lub z przestawianiem się na różne odległości (tzw. akomodacją oka), zaburzenia ostrości widzenia. To własnie ze względu na presviopię, okulary stają się najczęściej codziennym elementem naszego życia.
Niewyraźne widzenie? Potencjalna wada wzroku? Nie lekceważ!
Rozwojowi wielu wad można zapobiec lub przynajmniej go opóźnić. Jeśli dotyczy cię niewielka wada wzroku i rozpoczęcie noszenia soczewek kontaktowych lub okularów może oznaczać zatrzymanie pogłębiania się problemu. Dlatego warto zainwestować w okulary do komputera które chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego emitowanego ze wszystkich urządzeń wyposażonych w ekran cyforowy. Regularne używanie tych okularów może przyczynić się do wolniejszego postępowania lub zatrzymania się rosnącej wady wzroku.