USG połówkowe – co to za badanie? Co wykrywa?
USG połówkowe to – zdaniem wielu ginekologów – najważniejsze badanie USG w ciąży. Pozwala ono szczegółowo ocenić anatomię dziecka, a co za tym idzie – wykryć ewentualne wady. Co więcej, jeśli będziesz chciała, pozwoli Ci ono poznać płeć dziecka. Co jeszcze warto wiedzieć na temat USG połówkowego? I co dokładnie ono wykrywa? Sprawdź.
USG połówkowe – co to za badanie?
USG połówkowe, określane też mianem „drugiego USG prenatalnego”, wykonywane jest w II trymestrze ciąży, między 18. a 22. tygodniem. Tak jak i inne badania USG, jest to badanie obrazowe, dzięki któremu można ocenić stan płodu. Podczas jego przeprowadzania wykorzystuje się ultradźwięki, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Dzięki zastosowaniu głowicy ze specjalistycznym żelem, którą przesuwa się po brzuchu matki, docierają one w głąb ciała i dzięki temu, że odbijają od innych struktur, na ekranie pojawia się obraz dziecka. Na jego podstawie lekarz może określić szereg istotnych parametrów.
USG połówkowe – co wykrywa?
Dzięki USG połówkowemu można dokonać całościowej oceny rozwoju ciąży pod kątem budowy zewnętrznej i wewnętrznej płodu – od czubka głowy do najmniejszego palca u stopy. Lekarz sprawdza również położenie płodu, jego umiejscowienie, ilość wód płodowych, przyczep pępowiny oraz strukturę i dojrzałość łożyska.
Jeśli chodzi o samą anatomię płodu, lekarz ocenia:
- HC – obwód główki płodu,
- BPD – szerokość główki płodu,
- CM – zbiornik wielki mózgu,
- TCD – szerokość móżdżka,
- NF – fałd karkowy,
- HL – długość kości ramiennej płodu,
- AC – obwód brzuszka płodu,
- FL – długość kości udowej płodu.
Znajomość tych wymiarów pozwala uzyskać przybliżoną masę ciała dziecka – bada się ją przy pomocy specjalnego wzoru matematycznego.
Podczas USG połówkowego ginekolog bada także:
- twarz (sprawdza, czy występują oczodoły, kość nowa, jak również ewentualny rozszczep wargi),
- klatkę piersiową (sprawdza wielkość, lokalizację i budowę serca, a także budowę płuc),
- szyję (sprawdza obecność wola tarzycowego),
- kręgosłup (bada, czy nie ma rozszczepu kręgosłupa, który związany jest z niedoborem kwasu foliowego)
- kończyny górne i dolne (sprawdza ruchomość kończyn oraz liczbę paluszków)
- narządy rodne (mogą tam się pojawić wady wrodzone, np. guzy lub niezróżnicowane narządy płciowe, lekarz może sprawdzić też płeć dziecka),
- jamę brzuszną (lekarz sprawdza wielkość i anatomię żołądka i jelit, budowę pęcherza moczowego oraz nerek, a także pępek i to, czy pępowina prawidłowo wchodzi do brzucha).
Podczas drugiego badania prenatalnego można wykluczyć większość wad budowy płodu.
Co więcej, lekarz ocenia na tym etapie markery wad genetycznych, m.in. takie jak:
- długość kości nosowej,
- echogeniczność jelit,
- szerokość miedniczek nerkowych,
- torbiele splotów naczyniówkowych,
- grubość fałdu karkowego,
- długość kości udowych.
Dzięki badaniu połówkowemu można też lepiej ocenić masę ciała i wiek płodu oraz określić prawdopodobny termin porodu.
Jeśli wyniki USG połówkowego okażą się nieprawidłowe, konieczna jest dalsza diagnostyka obejmująca bardziej inwazyjne badania, jak np. amniopunkcję.
USG połówkowe w Krakowie
Zastanawiasz się, gdzie wykonać USG połówkowe w Krakowie? Zapraszamy do Centrum HI-Gen. Jesteśmy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą lekarzy, która znakomicie rozumie potrzeby przyszłych mam. W naszej pracowni znajduje się również wysokiej klasy aparat USG, który pozwala dokładnie zbadać oraz przeanalizować stan zdrowia dziecka. Zadzwoń do nas i umów się na wizytę już dziś!