Nie daj się alergii na wiosnę
Osoby uczulone na pyłki roślin witają wiosenne dni z pewną dozą niepokoju. Jest to dla nich bowiem czas, kiedy budząca się do życia przyroda niesie ze sobą jednocześnie nieprzyjemne objawy alergiczne. Jak pomóc sobie w złagodzeniu objawów i czy lek na alergię to dobre rozwiązanie? Na te pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Choroba cywilizacyjna
Spora część populacji cierpi z powodu różnego rodzaju uczuleń. Śmiało można stwierdzić, że alergia stanowi jedną z chorób cywilizacyjnych, która może spotkać każdego, niezależnie od płci, wieku czy ogólnego stanu zdrowia. Do najpowszechniejszych rodzajów alergii należą: uczulenie na pokarm oraz na pyłki (tzw. alergie wziewne). O ile unikanie produktów spożywczych, na które jesteśmy uczuleniu nie stanowi w większości przypadków dużego problemu, tak w przypadku alergii wziewnych unikanie alergenów często w ogóle nie jest możliwe. Pyłki kwitnących drzew czy traw unoszą się przecież w powietrzu i nawet, jeśli mieszkamy na obszarze, gdzie roślinności jest niewiele, nie jesteśmy do końca wolni od działania alergenów. Zdarzają się też alergie na leki czy też na jad owadów. Najcięższą formą reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić nawet do śmierci.
Jakie mogą być objawy alergii wziewnych?
Do najczęstszych objawów uczulenia na pyłki należy katar sienny oraz kichanie. Nierzadko pojawia się też zaczerwienienie oraz opuchlizna spojówek, a także kaszel alergiczny oraz ból głowy. Objawy te mogą znacznie obniżyć komfort życia, a w dłuższej perspektywie nierzadko prowadzą do rozwoju innych dolegliwości, np. problemu z zatokami. Oddziałują też one negatywnie na jakość snu, co z kolei przekłada się na drażliwość w ciągu dnia oraz zmniejszenie produktywności. Chociaż w odniesieniu do alergii wziewnej stosuje się często określenie „sezonowa”, tak naprawdę sezon alergiczny trwa praktycznie cały rok (zwłaszcza, kiedy zima jest stosunkowo ciepła). Szczególnie dotyka to osoby, które borykają się z uczuleniami na wiele grup roślin, które pylą w różnych miesiącach. Stosowanie leku na alergie (np. Amertil Bio firmy Biofarm, o którym więcej dowiesz się na stronie producenta – https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/amertil-bio) może być bardzo pomocny w złagodzeniu wymienionych objawów.
Jakie substancje czynne zawierają leki na alergię?
W zależności od tego, który lek na alergię wybierzemy, spotkamy się z inną substancją czynną, która łagodzi objawy uczulenia. Przykładowo wspomniany już lek Amertl Bio zawiera cetyryzynę dichlorowodorku. Lek ten dostępny jest w aptekach bez recepty. Innymi substancjami czynnymi stosowanymi w lekach przeciwalergicznych są m.in. azelastyna, ketotifen czy bilastyna.