Najczęstsze schorzenia kręgosłupa. Jak dbać o kręgosłup?
Schorzenia kręgosłupa to częsta dolegliwość w dzisiejszych czasach. Siedzący tryb życia i mało ruchu sprzyja powstawaniu różnego rodzaju chorobom i problemom, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa. Jakie są najczęstsze schorzenia tej części naszego ciała?
Jakie są najczęstsze schorzenia kręgosłupa?
Kręgosłup to oś naszego ciała. To on pozwala nam chodzić i trzyma nas w pionie. Niestety różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa, a także choroby kości nie pozwalają nam niejednokrotnie cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto więc już od najwcześniejszych lat zadbać o profilaktykę kręgosłupa. W późniejszym życiu bowiem, mogę pojawić się problemy. Często sygnalizuje je ból w nieoczekiwanych miejscach. Znakiem, że coś dzieje się w naszym kręgosłupie może być ból w okolicy brzucha – co może oznaczać kłucie w lewym boku sprawdza poradnikowy.net.
Jakie są najczęstsze schorzenia kręgosłupa? Bardzo często u dzieci w okresie szkolnym rozpoznaje się skoliozę kręgosłupa, czyli jego skrzywienie. Inną odmianą skrzywienia kręgosłupa jest lordoza, czyli krzywizna skierowana „do wewnątrz”, która sprawia, że w odcinku lędźwiowym jest duże wcięcie.
Oprócz skrzywień możemy rozpoznać różnego rodzaju choroby – zwyrodnienie kręgosłupa, które jest schorzeniem kości czy dyskopatię, czyli inaczej uwypuklenie jądra krążka międzykręgowego. Czasową chorobą kręgosłupa, jest lumbago. W odcinku szyjnym możemy wyróżnić jeszcze mielopatię szyjną.
Jak dbać o już chory kręgosłup?
Wskazane powyżej choroby są w większości przypadków uleczalne przy pomocy odpowiedniej rehabilitacji i leków. Większym problemem są różnego rodzaju choroby kości, których de facto nie da się zatrzymać, jednak przy doborze odpowiednich leków i ćwiczeń, możliwe jest znaczące poprawienie komfortu życia.
Jeśli cierpimy na lumbago czy dyskopatię, cuda może zdziałać kręgarz lub masażysta. Należy jednak specjalistę wybrać ostrożnie – kręgosłup to delikatna część ciała, odpowiedzialna za nasze poruszanie. Warto mieć pewność, że oddajemy go w dobre ręce.
Jak zadbać o prawidłową postawę ciała?
Aby zapobiec schorzeniom kręgosłupa, niezwykle ważna jest profilaktyka. Odpowiednie siedzenie i ruch to podstawa – należy także wyrobić sobie dobre nawyki, aby kręgosłup nie przyzwyczaił się do zgarbionej postawy. Tak, jak w przypadku każdego organu ważny jest ruch. Jeśli więc przez wiele godzin siedzimy przed komputerem, należy zadbać o to, aby co jakiś czas robić sobie przerwę na krótki spacer czy ćwiczenia rozciągające.
Ważne jest, zwłaszcza w młodym wieku, monitorowanie stanu swojego kręgosłupa. Jeśli lekarz stwierdzi początki skoliozy lub innego rodzaju skrzywienia, należy chodzić na ćwiczenia rehabilitacyjne i obserwować rozwój choroby. Zależnie od stopnia zaawansowania skrzywienia, można rozważyć gorset ortopedyczny. W przypadku dużego skrzywienia, wykonuje się operacje kręgosłupa, polegające na wprowadzeniu do ciała metalowych prętów, które stabilizują kręgi.