× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Na czym polega elektrostymulacja mięśni?

elektrostymulacja mięśni

Elektrostymulacja to nieinwazyjny, stosowany od wielu lat, zabieg wykorzystujący prądy impulsowe o małej częstotliwości, w celu wywoływania skurczów pojedynczych mięśni lub całej grupy mięśniowej oraz w terapii przeciwbólowej. Elektryczna stymulacja mięśni (EMS) jest jedną z wielu metod, z powodzeniem stosowanych w fizjoterapii, w przypadkach dysfunkcji mięśni, która wykorzystuje impulsy elektryczne do wywołania skurczów mięśni. Zabiegi EMS są stosowane również przez osoby aktywne fizycznie w celu wspomagania budowy masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawy sprawności ogólnej. Impulsy elektryczne, które są przekazywane za pomocą elektrod, obejmują symulację włókien nerwów ruchowych. Podczas dobrowolnej aktywności fizycznej mózg wysyła napięcie do włókien nerwowych, sygnał trafia do mięśni i powoduje ich skurcz. Podobny sygnał jest wykorzystywany podczas elektrostymulacji, ale sygnał jest wysyłany przez urządzenie, a nie przez mózg. Elektrostymulator wysyła impuls elektryczny powodujący skurcz mięśni, które nie rozróżniają, czy impuls pochodzi z mózgu, czy z urządzenia terapeutycznego. Elektrostymulatory mają możliwości ustawienia różnych programów związanych z rodzajami włókien mięśniowych i w zależności od prędkości kurczenia się mięśni, dostosowują się do ludzkiej fizjologii.

Kiedy stosować zabieg elektrostymulacji mięśni?

Elektrostymulacja EMS wykorzystywana jest do wzmacniania mięśni, hamowania spastyki mięśni, zapobiegania zaników mięśni oraz w celu pobudzenia krążenia i zapobiegania zakrzepicy. Skurcze powodowane impulsami elektrycznymi są wykorzystywane w rehabilitacji osób z problemami mięśniowo-stawowymi, kręgosłupowymi i dolegliwościami bólowymi, osób aktywnych, szczególnie sportowców. Wskazaniami do elektrostymulacji najczęściej są: rozbudowa masy mięśniowej, zapobieganie lub hamowanie zaniku mięśniowego oraz reedukacja utraconej funkcji mięśnia. Zabiegi EMS stosowane są po zabiegach endoprotezoplastyki stawów jako rehabilitacja po kontuzjach sportowych i urazach ortopedycznych w celu zwiększenia zakresu ruchu w stawach i poprawieniu lokalnego krążenia krwi. Osoby uprawiające sport korzystają z elektrostymulacji w celu zwiększenia efektywności treningu i przyśpieszenia po treningowej regeneracji mięśni. Ponieważ w zabiegu wykorzystywane są impulsy elektryczne, przeciwwskazaniem jest wszczepiony rozrusznik serca, ciąża, epilepsja i choroby o podłożu psychicznym.

Dowiedz się więcej: https://carolina.pl/rehabilitacja/fizjoterapia/elektrostymulacja/

Gdzie można skorzystać z zabieg elektrostymulacji mięśni?

Elektrostymulacja jest stosowanym od wielu lat zabiegiem wykonywanym za pomocą szerokiej gamy urządzeń w pracowniach fizjoterapeutycznych i w gabinetach odnowy biologicznej. W klinice ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center zabiegi elektrostymulacji są wykonywane za pomocą bezprzewodowego elektrostymulatora marki COMPEX. Urządzenie ma programy łagodzenia bólu, rehabilitacyjne, odnowy i masażu, oraz treningowe i fitness. Elektrostymulacja pomogła w rehabilitacji i łagodzeniu bólu u wielu pacjentów oraz w zwiększeniu efektywności treningów wielu sportowców i osób aktywnych fizycznie.