× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jakie testy ciążowe znajdziesz w aptece?

test ciążowy

Zarówno kobiety starające się o dziecko, jak i te, które niepokoją się brakiem miesiączki w spodziewanym terminie, swoje kroki kierują zwykle do apteki, aby kupić test ciążowy. Bardzo często nie przykładają przy tym wagi do tego, jak działa dany test i jaką ma czułość. Istotne jest też prawidłowe wykonanie testu ciążowego, gdyż w przeciwnym razie można uzyskać zafałszowany wynik. Jakie testy są dostępne w aptekach i czy można im w pełni zaufać?

Testy ciążowe do kupienia w aptece

Testy ciążowe można kupić bez recepty zarówno w stacjonarnych aptekach, jak i przez internet. Jeśli jednak chcemy wykonać test jak najszybciej, to najlepszym wyborem będzie osobista wizyta w aptece. Tam też istnieje możliwość, by zapytać o najważniejsze kwestie związane z wykonaniem takiego testu, jeśli istnieje obawa, że informacje zawarte w ulotce mogą być niewystarczające. Szczególnie istotną kwestią jest moment, w którym jego wykonanie ma w ogóle sens. Na pytanie o, to kiedy zrobić test ciążowy odpowiada zapytajpremiera.pl, my natomiast zaznaczymy tylko, że nie powinno się go wykonywać wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki, gdyż jego wynik może być w takiej sytuacji niepewny.

Rodzajów testów ciążowych jest kilka, do najpopularniejszych należą jednak testy płytkowe. Poniżej opiszemy pokrótce te najczęściej stosowane.

Test ciążowy płytkowy

Testy płytkowe są jednorazowe, a do ich wykonania niezbędna jest niewielka próbka moczu. Przy pomocy pipety dołączonej do testu umieszcza się 3-4 krople moczu w okienku próby. Ostateczny wynik można odczytać po upływie paru minut (zwykle 3 do 5). Testy z próbki moczu najlepiej wykonywać rano. W ciągu dnia, gdy pijemy różne płyny, mocz się rozwadnia i maleje stężenie hormonu beta hCG, który jest obecny w organizmie kobiety w ciąży i reaguje z przeciwciałami anty-hCG, naniesionymi na test.

Test ciążowy paskowy

To drugi rodzaj testu z moczu, dostępny w większości aptek. Składa się on z pojedynczego paska, który należy skierować strzałką w dół i zanurzyć w moczu zebranym do sterylnego pojemnika. Pasek ten ma zaznaczoną linię, do której wysokości powinien zostać zanurzony. Po upływie 3-5 sekund test należy położyć na czystej i suchej powierzchni, a po minucie można już odczytać wynik.

Test ciążowy strumieniowy

Ten rodzaj testu różni się od poprzednich przede wszystkim wyglądem, gdyż przypomina flamaster. Po zdjęciu nasadki ochronnej należy umieścić końcówkę pod strumieniem moczu i trzymać przez 10 sekund. Po wyjęciu testu należy chwilę odczekać i obserwować, czy pojawi się wynik. Tego typu testy mogą posiadać różne oznaczenia dla wyniku pozytywnego i negatywnego, dlatego należy dokładnie zapoznać się z dołączona ulotką.

Możliwe jest również zakupienie cyfrowego testu ciążowego z próbki moczu. W takim wypadku wynik widoczny jest na cyfrowym wyświetlaczu. Najbardziej zaawansowane testy wyświetlają także informacje o tym, jak dawno doszło do zapłodnienia.

Test ciążowy z krwi

Ostatnim typem testu, jaki możemy zakupić i samodzielnie wykonać, jest test ciążowy z krwi. Próbkę krwi należy pobrać z palca. Testy te działają bardzo podobnie do testów z próbek moczu.