× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czy da się wyleczyć z alkoholizmu?

alkoholizm

Alkoholizm jest przewlekłą chorobą, która może doprowadzić nawet do śmierci. Jest bardzo niebezpieczny, zatracamy się w uzależnieniu, zapominamy o otaczającej rzeczywistości i bliskich. Dlatego ważne, by jak najszybciej podjąć działania w kierunku leczenia. Terapia opiera się głównie na walce z samym sobą i odzyskiwaniu kontroli nad życiem fizycznym i psychicznym. Detoks alkoholowy to pierwszy etap odwyku osoby uzależnionej. Wiąże się to z nieprzyjemnymi dolegliwościami, złym samopoczuciem i często ze skutkami ubocznymi. Dlatego detoksykacja powinna odbywać się w miejscu do tego przeznaczonym, pod stałą opieką lekarzy i psychologów.

Czym jest detoks i kiedy jest potrzebny?

Alkohol jest związkiem zawierającym wiele szkodliwych substancji chemicznych. Zbyt duża ilość takiego napoju zatruwa organizm i prowadzi do niedoboru witamin i minerałów. Detoks ma na celu usunięcie z krwi substancji psychoaktywnych i toksyn, które zgromadziły się w organizmie po wypiciu alkoholu. Odtruwanie organizmu wiąże się także z uzupełnianiem potrzebnych witamin i elektrolitów.
Detoks jest niezbędnym elementem terapii alkoholowej. Decyzję o odtruciu podejmuje osoba uzależniona, która decyduje się na rozpoczęcie terapii. Zaleca się również detoks w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z alkoholizmem, np. padaczka, marskość wątroby. W tym przypadku odtrucie organizmu może uratować życie. 

Na czym polega detoks i ile trwa?

Detoksykacja polega na regeneracji organizmu i uzupełnianiu niedoborów płynów oraz elektrolitów. Dodatkowo dostarcza niezbędne witaminy i mikroelementy, które zostały wypłukane po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Odstawienie alkoholu i detoks wiąże się z późniejszym wystąpieniem objawów zespołu abstynencyjnego, tj.: drżenie rąk, niepokój, rozdrażnienie, bóle mięśni i ciała, biegunki, zaburzenia pracy serca, wahania ciśnienia oraz bezsenność. Z tego względu detoksykacja odbywa się w miejscu do tego przystosowanym, pod stałą kontrolą lekarską. Znaczącym elementem terapii jest wyciszenie organizmu, by takie objawy pojawiały się w jak najmniejszym stopniu. 

Detoks, w zależności od pacjenta, może trwać od trzech do dziesięciu dni. Wpływ na to ma faza uzależnienia, stan alkoholika oraz czas ciągu alkoholowego, w którym przebywał uzależniony. Zwraca się również uwagę na to, czy pacjent trafia na odtrucie trzeźwy, czy pod wpływem napojów wysokoprocentowych.

Czy detoks jest bezpieczny i co należy zrobić później?

Podczas detoksykacji przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz zapewniony jest szereg szczegółowych badań, aby było to bezpieczne dla organizmu i aby dobrać pacjentowi odpowiednie leki odtruwające. Co więcej, osoby przebywające na detoksie znajdują się pod stałym nadzorem lekarskim i psychologicznym. Zapewniane jest bezpieczeństwo i opieka. 
Detoksykacja jest jednak dopiero pierwszym etapem długotrwałego leczenia uzależnienia. Ważne jest, by pacjent miał świadomość swojej choroby i chciał się dalej leczyć. W tym celu warto kontynuować leczenie poprzez uczęszczanie na sesje z psychologiem. Jeśli jest to możliwe można włączyć do spotkań rodzinę chorego, która będzie dla niego wsparciem. 

Artykuł powstał we współpracy z http://medjol.pl/ – prywatny ośrodek leczenia uzależnień.