× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Aparat ortodontyczny – fakty i mity

aparat ortodontyczny

Noszenie aparatu na zęby to nie jest chwilowa moda czy droga zachcianka. To narzędzie gwarantujące skuteczną korektę zgryzu, by pacjent mógł cieszyć się pięknym  i zdrowym uśmiechem. Wokół aparatów ortodontycznych narosło wiele mitów. Które z nich są nieprawdziwe?

Należy unikać niektórych pokarmów

Prawda – nosząc aparat na zęby należy wystrzegać się spożywania niektórych produktów. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z ulubionych posiłków. Niewskazane są jedynie pokarmy, które są trudne do usunięcia ze struktur aparatu. Ortodonci wymieniają między innymi ciągnące się cukierki oraz gumy do żucia, zwracając szczególną uwagę na unikanie cukru i twardych pokarmów. Resztki posiłków mogą odkładać się w zakamarkach aparatu, doprowadzając do próchnicy.

Nosząc aparat trzeba częściej myć zęby

Prawda – higiena w trakcie leczenia ortodontycznego jest niezwykle ważna. Aby zachować zęby w czystości, należy szczotkować je po każdym posiłku. Chcąc, aby leczenie przyniosło jeszcze lepsze efekty, warto zaopatrzyć się w specjalne środki higieny dedykowane użytkownikom aparatów. Warto też pamiętać, że nosząc aparat na zęby należy zaopatrzyć się w nić dentystyczną i wykonywać systematyczne nitkowanie.

Na efekty nie trzeba długo czekać

Mit – pierwsze efekty leczenia widoczne są po około roku leczenia ortodontycznego. Dziedzina stomatologii, podobnie jak inne branże medyczne, zaliczają dynamiczny rozwój, oferując nowoczesne metody leczenia i doskonały sprzęt. Niektórych procesów jednak nie można przyspieszyć. Aparat na zęby wymaga czasu, aby zęby w trakcie układania nie rozchwiały się i nie wypadły. Dlatego też całe leczenie może trwać nawet do 3 lat.

aparat ortodontyczny

Noszenie aparatu na zęby boli

Prawda i mit – jest to tak naprawdę kwestia indywidualna, związana z progiem bólu. Każdy odczuwa to inaczej – dla jednych będzie to niekomfortowe uczucie, dla innych mało odczuwalny ból. Najczęściej dolegliwości pojawiają się tuż po wizytach kontrolnych, kiedy ortodonta podkręca zamki, by zęby schodziły się w wyznaczonym kierunku. Pacjenci zgodnie twierdzą, że nie jest to taki ból, którego nie można wytrzymać.

Przed założeniem aparatu należy usunąć ósemki

Ekstrakcja zębów w wielu przypadkach okazuje się koniecznością. Jeśli ósemki są zniszczone, specjaliści zalecają ich usunięcie dla dobra leczenia ortodontycznego. Obecnie coraz więcej dobrych klinik stawia na leczenie bezekstrakcyjne. Należy jednak pamiętać, że przed założeniem aparatu wszystkie zęby muszą być dokładnie wyleczone. Jeśli stan uzębienia na to pozwala, można założyć aparat bez konieczności usuwania niektórych zębów, lecz o tym decyduje lekarz.

Zamki aparatu niszczą zęby

Aparat przytwierdzany jest do zębów za pomocą specjalnego kleju. Powstał mit, że niszczy on szkliwo. Klej w żaden sposób nie ingeruje w stan uzębienia, a jedyne, co może wpłynąć na jego kondycję, to nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Mity, które narosły wokół aparatów ortodontycznych skutecznie zniechęcają pacjentów do podjęcia leczenia. Tymczasem okazuje się, że cały proces może przebiegać bezboleśnie, a efekty przyniosą zdrowy i piękny uśmiech.