× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Rehabilitacja stomatologiczna – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Rehabilitacja stomatologiczna

Statystyki wyraźnie wskazują, iż problemy z narządem żucia należą do powszechnych w naszym społeczeństwie. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej osób kieruje się w stronę rehabilitacji stomatologicznej. Poprzez nią zdiagnozujemy nasze dolegliwości, zminimalizujemy je lub nawet całkowicie się ich pozbędziemy. Czym jednak charakteryzuje się tego typu działanie? Nie czekaj i dowiedz się już teraz!

  1. Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?
  2. Wady zgryzu i inne dolegliwości – kiedy rozpocząć rehabilitację?
  3. Jak pozbyć się trzasków w stawach skroniowo żuchwowych?
  4. Staw skroniowo żuchwowy – rodzaje rehabilitacji.

W obrębie narządu żucia może powstać wiele uciążliwych dolegliwości i zaburzeń, które przekładają się nie tylko na proces żucia pokarmu. Ten pierwszy odcinek przewodu pokarmowego wpływa również na nasze samopoczucie, ale i wygląd twarzy. Jeśli więc dostrzeżemy z nim jakiekolwiek problemy, warto pamiętać, że rehabilitacja stomatologiczna jest dokładnie tym, czego potrzebujemy…

Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?

Wiele osób w dalszym ciągu nie do końca orientuje się, na czym w ogóle polega rehabilitacja stomatologiczna. Otóż dotyczy ona praktycznie całej szeroko pojętej stomatologii. Możemy ją podjąć, jeśli mamy problemy natury ortodontycznej, protetycznej czy też chirurgii szczękowo-twarzowej. Dostrzegając u siebie zaburzenia mowy, żucia, przełykania, oddychania, a nawet wyrażania emocji (czyli całego układu stomatognatycznego), rehabilitacja stomatologiczna jest właśnie dla nas.

Wady zgryzu i inne dolegliwości – kiedy rozpocząć rehabilitację?

Osoby rozpoczynające rehabilitację stomatologiczną, zauważyły u siebie cały szereg różnych objawów (mogą występować pojedynczo bądź łącznie). Między innymi są to: regularny ból zębów, jamy ustnej, żuchwy, jak i twarzy oraz całej głowy; wady postawy i zgryzu; uciążliwe trzaski w obrębie stawu skroniowo żuchwowego; wspomniane zaburzenia czynności narządu żucia; przytkane uszy; łzawiące oczy; zmiany zwyrodnieniowe oraz wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne.

Co więcej, konsultację i fizjoterapię stomatologiczną warto rozpocząć, gdy zaobserwujemy u siebie notoryczne zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami; jeśli często żujemy gumę i obgryzamy paznokcie. Noszenie aparatu ortodontycznego również może wywołać nieprawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo żuchwowego.

Jak pozbyć się trzasków w stawach skroniowo żuchwowych?

Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje szeroki zakres działania, którego celem jest zdiagnozowanie schorzenia występującego u pacjenta. Może się ono wiązać z zaburzeniami w obrębie stawów skroniowo żuchwowych czy też mobilnością żuchwy. Wszystkie techniki fizjoterapeutyczne są dobierano indywidualnie do danej osoby i jej schorzeń. Dzięki temu proces przebiega niezwykle skutecznie, a przede wszystkim w pełni bezpiecznie dla naszego zdrowia. Badania te, w tym wybór metody leczenia, odbywają się na pierwszej, wręcz kluczowej konsultacji ze specjalistą.

Staw skroniowo żuchwowy – rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja stomatologiczna w praktyce najczęściej obejmuje endodoncję oraz ortodoncję. Celem fizjoterapii w endodoncji jest zwalczenie zmęczenia mięśni narządu żucia, a także dolegliwości stawów skroniowo żuchwowych. Spowoduje to większa wygodę (pacjenta i lekarza) w trakcie leczenia kanałowego. Z kolei rehabilitacja w ortodoncji polega na złagodzeniu bądź całkowitym wyeliminowaniu objawów wtórnych leczenia, jego skutków ubocznych, jak i ogólna poprawa komfortu psychicznego pacjenta w przyszłym leczeniu.