Zgaga – czym się objawia i jak przynieść sobie ulgę?
Nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku jest znane większości osobom. Według statystyk ze zgagą raz na jakiś czas zmaga się niemal połowa naszego społeczeństwa. Przykre objawy, które daje ta dolegliwość, obniżają komfort życia oraz nierzadko odbierają radość ze wspólnych posiłków. Co warto wiedzieć na temat zgagi i jak skutecznie przynieść sobie ulgę?
Refluks – objawy i krótka definicja
Potocznie nazywany refluks to tak naprawdę choroba refluksowa, która polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądka aż do przełyku, co powoduje podrażnianie jego błony śluzowej. Objaw ten nazywany jest właśnie zgagą i towarzyszy mu nieprzyjemne uczucie palenia, które jednak w miarę szybko ustępuje po zażyciu leków na refluks żołądkowo-przełykowych, takich jak Esoxx One. Jest to najczęściej pojawiająca się oznaka tej choroby, ale nie jedyna. Kolejny objaw refluksu to bóle brzucha i towarzyszące mu mdłości, a nawet wymioty. Chorym może towarzyszyć kaszel, trudności w przełykaniu i bóle w okolicach mostka. Symptomy te nasilają się podczas schylana lub przyjmowania pozycji leżącej po posiłkach.
Przyczyny zgagi i nieprzyjemnych dolegliwości
Zgaga to nieprzyjemny stan, którego większość z nas chciałaby uniknąć. Skąd tak naprawdę biorą się nieprzyjemne objawy? Przyczyn może być kilka, między innymi:
- Niedokładne spożywanie posiłków w pośpiechu,
- Palenie papierosów na czczo i nadużywanie alkoholu,
- Nadmierny stres w życiu codziennym,
- Przemęczenie,
- Spożywanie w nadmiarze kwaśnych produktów, obniżających pH kwasu żołądkowego, takich jak cytrusy czy pomidory,
- Bardzo wysoka zawartość błonnika w diecie, nasilająca podrażnienia błony śluzowej żołądka,
- Ciąża lub otyłość,
- Wrzody żołądka i dwunastnicy lub niestrawność.
Przykrych objawów, które pojawiają się nawet sporadycznie, nie należy ignorować. Leczenie zgagi powinno odbywać się dwupoziomowo – ważny jest zarówno styl życia i dieta, jak i skuteczne leki.
Zgaga – jak przynieść sobie ulgę?
Aby przynieść sobie ulgę i odzyskać radość z życia, warto przyjrzeć się swojej diecie oraz higienie żywienia. Dobre rezultaty przynosi rozłożenie posiłków w ciągu dnia, tak aby nie spożywać dużych porcji na raz.
Kolacje powinno się jeść przynajmniej dwie godziny przed snem. Natomiast po samym posiłku najlepiej udać się na krótki spacer, zamiast na drzemkę. W trakcie nasilenia objawów być może konieczne będzie zrezygnowanie z alkoholu, kawy oraz słodyczy.
Skuteczne sposoby farmakologiczne
Aby nie dopuszczać do dalszego rozwoju choroby, niezastąpione okazują się leki na refluks, które chronią przełyk oraz minimalizują ryzyko nieprzyjemnych objawów. Dobrze jeżeli w składzie zawierają składniki aktywne takie jak siarczan chondroityny, przyśpieszający proces gojenia się śluzówki oraz kwas hialuronowy, który tworzy w nim barierę ochronną.
Zgaga to przykra i dosyć powszechna dolegliwość, ale można – a nawet trzeba – z nią walczyć. Aby robić to skutecznie, najlepiej postawić na zdrową dietę oraz wspomagać się dobrymi środkami farmakologicznymi.