× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Wirtualny lekarz – dlaczego warto z tego korzystać?

lekarz online

Być może wydaje nam się, że wirtualny lekarz online to opcja zupełnie niepotrzebna. Nie potrafimy zrozumieć, w jaki sposób miałby on faktycznie się nami zająć i pomóc nam cokolwiek zdiagnozować – tym bardziej, że nawet nas nie widzi i nie jest w stanie przeprowadzić szczegółowego badania. Nie osłucha nam płuc w poszukiwaniu szmerów. Nie zajrzy do gardła i nie sprawdzi, czy obecnie występuje tam jakiś stan zapalny. Nie będzie mógł również ocenić, czy wysypka na ręce jest reakcją alergiczną – czy może jednak objawem czegoś poważniejszego.

To wszystko jest prawdą. W momencie, gdy czujemy, że coś jest z nami naprawdę nie tak – musimy iść na wizytę do gabinetu i pokazać lekarzowi, w czym jest problem. Ale przecież nie jest to konieczne za każdym razem, prawda? Czasami musimy umówić się na wizytę tylko po to, aby potwierdzić, że nasz stan zdrowia się nie zmienił – może to być np. wizyta w celu przedłużenia obecnie przyjmowanej recepty. Innym razem udajemy się tam w celu omówienia wyników badań, które już widzieliśmy i na których nie zaznaczono żadnych nieprawidłowości. Czy w takim wypadku wirtualny lekarz nie stanowiłby dla nas ogromnego ułatwienia życia? Wydaje nam się, że tak by faktycznie było.

Dlaczego wolimy iść do przychodni?

Wielu ludziom po prostu ciężko jest się odzwyczaić od tego, co już dobrze znają. Są to w szczególności osoby starsze, które mogą nawet nie być w posiadaniu komputera z Internetem. W ich czasach do lekarza chodziło się osobiście i to w każdej sprawie – wirtualny lekarz to jakiś wymysł XXI wieku, który w niczym im nie pomoże. Podczas próby przeprowadzenia takiej konsultacji mogą również pojawić się problemy – dana osoba może nie słyszeć lekarza lub nie rozumieć, co on do niej mówi. Jest to zrozumiałe i nie powinniśmy nigdy krytykować kogoś za to, że wychował się on w innych realiach i tylko tak czuje się komfortowo.

Przyszłość to przede wszystkim świat wirtualny

Nie da się ukryć, że obecnie coraz więcej rzeczy wykonujemy przez Internet i ogromna ilość osób faktycznie preferuje takie rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ to niewyobrażalna wygoda. Nie musimy wychodzić do sklepu, bo wystarczy złożyć zamówienie i ktoś inny przywiezie nam zakupy. Niektóre sprawy urzędowe czy studenckie również załatwiamy za pośrednictwem stron internetowych – a teraz także konsultacja lekarska online może pomóc nam przynajmniej w tych mniej poważnych problemach medycznych.

Nawet jeżeli nie będą z tego korzystali wszyscy to przynajmniej część obowiązków człowieka przejmie komputer – a rezultaty takich rozwiązań zobaczymy dopiero po latach