× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Wady i zalety medycyny estetycznej

medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz bardziej popularne, co ma związek nie tylko ze wzrostem kultu młodości i pięknego ciała, ale też z ich coraz lepszą dostępnością oraz spadkiem cen. To powoduje, że na skorzystanie z nich mogą pozwolić sobie już nie tylko najzamożniejsi. Ale czy na pewno warto? Jak wszystko, medycyna estetyczna ma swoje zalety, ale i wady.

Dlaczego warto?

Niewątpliwie wielką zaletą zabiegów medycyny estetycznej jest fakt, że często pomaga ona tam, gdzie wszelkie inne metody zawodzą. Śmiało można też uznać, że niektóre z zabiegów są jedynym sposobem na pozbycie się danych problemów. Jest tak przede wszystkim w przypadku oznak starzenia się skóry, gdyż chyba nikt nie ma złudzeń co do tego, że da się pozbyć istniejących, głębokich zmarszczek czy spadku elastyczności skóry tylko za pomocą kremów.

To samo dotyczy takich problemów, jak widoczne naczynka, silne przebarwienia skóry czy blizny potrądzikowe bądź rozstępy. Inne problemy zaś co prawda można starać się usuwać samodzielnie, jak choćby cellulit, ale jeśli są one zaawansowane, pomóc mogą tylko specjalistyczne zabiegi. Na pewno więc jest to dobre rozwiązanie dla osób zdeterminowanych, które przywiązują dużą wagę do wyglądu, a także dla mających silne kompleksy.

Wady zabiegów medycyny estetycznej

Współczesne zabiegi medycyny estetycznej są raczej bezpieczne — tylko w skrajnych przypadkach może dojść do wdania się zakażenia, nieodpowiedniego gojenia się miejsc poddanych zabiegom (chociaż rzadko powstają przy zabiegach rany), skutków ubocznych takich jak obrzęk czy zaczerwienienie.

Istnieje też niewielkie ryzyko powstania zatorów w czasie wykonywania tzw. wampirzego liftingu, czyli zabiegu wykorzystującego osocze bogatopłytkowe. Niektóre zabiegi mogą też nie być do końca przyjemne, wiążąc się z iniekcjami czy zastosowaniem lasera niejako parzącego skórę.

Dużo większym zagrożeniem jest nienaturalny efekt, który niestety zdarza się dość często, szczególnie w przypadku wypełniania zmarszczek — botoksem czy kwasem hialuronowym. Nie jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zachować piękny, ale też naturalny wygląd — choć oczywiście można wybierać wśród różnych zabiegów, dających różne efekty.

Co z ceną?

Kwestie kosztów niektórzy z pewnością mogą uznać za zaletę, a inni — za wadę zabiegów medycyny estetycznej. Na pewno stają się one coraz tańsze, szczególnie że wiele z nich wykonują nie, wyspecjalizowane gabinety medycyny estetycznej i lekarze, ale zwykłe salony kosmetyczne.

W stosunku do efektów, jakie można uzyskać, wydaje się, że koszty, szczególnie niektórych zabiegów, nie są duże, jednocześnie jednak poszczególne metody są znacznie droższe niż na przykład stosowanie kosmetyków. Poza tym trzeba pamiętać, że praktycznie żaden zabieg nie daje efektów raz na zawsze.

Jedne trzeba co jakiś czas ponawiać, inne zaś wykonywać w seriach, co zwiększa wydatki. Sposobem na oszczędności jest oczywiście korzystanie z różnego rodzaju promocji (niektóre gabinety oferują na przykład pakiety kilku zabiegów, które wówczas kosztują mniej), ale zbyt niskie ceny mogą wiązać się z równie niską jakością usług.

klinikaArtykuł powstał przy współpracy z Mediderm.com.pl