Praca w farmacji – technik czy magister?
Jeśli przyjrzymy się plakietkom personelu aptek, zobaczymy, że widnieją na nich dwa różne tytuły. Jeden z nich to magister farmacji, drugi to technik? Jakie są różnice w uprawnieniach, umiejętnościach, czasie przygotowania do zawodu?
Technik farmaceutyczny
Technik farmacji to osoba, która ukończyła po prostu technikum o odpowiednim profilu, gdzie uczyła się wszystkiego, co może być przydatne w aptece (nazwy leków, przygotowanie etc.). Z definicji uznaje się ją za personel pomocniczy.
Aby uzyskać uprawnienia, trzeba zdać egzamin państwowy. Jest jednak inna droga do zdobycia tego zawodu. Uprawnienia technika farmacji możemy zdobyć, uczęszczając do szkoły policealnej. Edukacja trwa dwa lata i także musi zakończyć się egzaminem.
Swego czasu zawieszono (z powodu różnic w programie nauczania) szkolenie osób w tym zawodzie, ale je wznowiono. Okazuje się, że bez nowych techników farmaceutycznych, apteki w Polsce miałyby duże problemy – czy to praca Białystok, czy małe miasteczka. Techników jest więcej niż magistrów.
Magister farmacji
Magister farmacji to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie. Są one dłuższe (ok. 5 lat) i bardziej wymagające od szkół dla techników. Motywując swoją decyzję różnicą w wykształceniu, stanowiący prawo w Polsce zdecydowali, że będą oni mieli większe uprawnienia.
Praca jako magister farmacji nie ogranicza się tylko do aptek. Osoby, które ukończyły studia, mogą próbować swoich sił w laboratoriach produkujących leki i tym podobnych miejscach.
Magister farmacji a technik – różnice uprawnień
Teoretycznie apteka może obyć się bez techników farmacji, ale już bez magistrów nie. Chodzi o uprawnienia, jakie daje tym grupom prawo. Szczególnie poszukiwani na rynku pracy są magistrzy farmacji. Dlaczego? Według prawa podczas godzin otwarcia placówki, na jej terenie musi być choć jeden magister. Jest to trudny do zrealizowania wymóg – zwłaszcza dla małych aptek, gdzie obsługuje jedna lub dwie osoby, a nie np. sześć. Zatrudnienia jako farmaceuta możemy szukać w Polsce, jaki i na przykład w praca Niemcy.
Inną różnicą jest możliwość wydawania niektórych leków. Technik farmacji nie ma uprawnień do wydawania części substancji. Chodzi to o silnie niebezpieczne leki, których podawanie musi być kontrolowane. Przykładem są tu choćby substancje o działaniu mocno uzależniającym.
Ograniczeniem dotyczącym prowadzenia własnej działalności, jest sprawa bycia kierownikiem apteki. Za placówkę może być odpowiedzialny jedynie magister farmacji.