× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Nietrzymanie moczu u kobiet da się poskromić – jak sobie radzić z tym problemem?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu da się skutecznie wyleczyć, jednak niestety część kobiet wstydzi się mówić o swoim problemie. W rzeczywistości istnieje wiele metod radzenia sobie z tym problemem – od sposobów fizjoterapeutycznych, przez farmakologiczne, aż po operacyjne. Przedstawiamy sposoby na nietrzymanie moczu u kobiet.

Proces leczenia nietrzymania moczu zależy od typu zaburzenia i stopnia zaawansowania choroby

Już na wstępie należy zaznaczyć, że wybór konkretnego sposobu leczenia nietrzymania moczu u kobiet, zależy w dużym stopniu od tego, jak bardzo rozwinięte jest to zaburzenie, a także jaki jest jego typ. Zwykle na początku podejmowane jest leczenie zachowawcze, które polega przede wszystkim na zmianie trybu życia pacjentki. Oznacza to, że wprowadza się specjalne ćwiczenia, a także opisuje konkretne zalecenia, dotyczące diety i rodzaju przyjmowanych płynów. Dodatkowo wprowadzane są leki na nietrzymanie moczu. Dopiero w sytuacji, gdy choroba pacjentki jest mocno zaawansowana, lekarze decydują się na zabieg, polegający na ostrzykiwaniu pęcherza moczowego. Kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu powinny zwrócić także uwagę na artykuły higieniczne – wapteka.pl

Metody fizjoterapeutyczne

Fizjoterapeuci zalecają kobietom ćwiczenie mięśni Kegla, których zadaniem jest utrzymanie pęcherza we właściwym miejscu i sprawia, że ten narząd funkcjonuje prawidłowo. Ćwiczenia można wykonywać zarówno na siedząco, jak i na stojąco, a przede wszystkim w toalecie. Ten ostatni sposób polega na przerywaniu oddawania moczu poprzez zaciśnięcie mięśni, a następnie rozluźnieniu po kilku sekundach. Lekarz może zalecić także specjalny krążek, zakładany do pochwy, który ma wzmacniać mięśnie miednicy i sprawiać, że nietrzymanie moczu nie jest już aż takim problemem. Niektórzy fizjoterapeuci i ginekolodzy zachęcają także kobiety do używania specjalnych kulek do ćwiczenia mięśni Kegla. 

nietrzymanie moczu

Skuteczna farmakologia

Ważnym elementem leczenia nietrzymania moczu u kobiet są leki. W aptekach dostępne są różnorodne specyfiki, które pomagają w tym zaburzeniu. Dodatkowo polecane są suplementy diety, które zawierają w swoim składzie na przykład ekstrakt z pestek dyni, witaminę D i witaminę B12. 

Leczenie psychologiczne – terapia behawioralna

Kolejną metodą leczenia nietrzymania moczu jest terapia behawioralna, a dokładniej biofeedback. Polega on na dostarczeniu informacji zwrotnych na temat stanu fizjologicznego organizmu. Na ekranie wizualizowane są stany mięśni, które pozwalają pacjentkom na zrozumienie sposobu działania ich organizmu, a dokładniej układu moczowego.