Na tę przewlekłą chorobę cierpi ponad 100 milionów ludzi. Sprawdź, czy to dotyczy i Ciebie.
Czujesz zmęczenie i masz wrażenie, że nic Ci się nie chce? Na nic nie masz ochoty ani siły. Dodatkowo stres w pracy i w domu sprawia, że wiecznie boli Cię brzuch. Masz biegunkę albo zatwardzenie i doprowadza Cię to powoli do szału? Jest możliwe, że należysz do grupy osób dotkniętej przewlekłą chorobą, a nawet o tym nie wiesz!
- Zespół jelita drażliwego – Co to jest i jakie są przyczyny?
- Jak często występuje zespół jelita drażliwego?
- Jak się objawia zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego – Co to jest i jakie są przyczyny?
IBS, bo o tej chorobie mowa, to przewlekły stan jelita grubego i cienkiego, którego głównymi objawami są zaburzenia ich pracy o różnym nasileniu. Schorzenie powoduje częste bóle brzucha. Od lekkich, po utrudniające normalne funkcjonowanie w trakcie codziennych czynności. Na pojawienie się choroby nie mają wpływu zmiany biochemiczne ani organiczne.
Pierwszy raz chorobę opisano w 1830 roku, ale dopiero w 1962 roku usystematyzowano tą jednostkę chorobową.
Przyczyny schorzenia nie są do końca znane. Jelita nie zachowują się w normalny sposób, ale jednocześnie nie wykazują żadnego uszkodzenia ścian. Przyjmuje się, że zespół jelita drażliwego to zaburzenia czynnościowe jelit. Może mieć podłoże genetyczne. Wysoki stres emocjonalny powoduje nasilenie lub pojawienie się objawów. Podobnie jest z niektórymi artykułami spożywczymi.
Jak często występuje zespół jelita drażliwego?
W samej Europie i Ameryce Północnej prawdopodobnie liczba osób chorych na IBS sporo przekracza 100 milionów osób dorosłych. Tyle samo szacunkowych przypadków znaleźć można w Chinach. Nie jest więc to choroba krajów wysoko rozwiniętych, a ogólnoświatowa. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych może być dotkniętych nawet 20% populacji, co oznacza, że choroba może otrzymać miano cywilizacyjnej.
Najczęściej na zespół jelita drażliwego chorują kobiety, ale nie omija także mężczyzn. U kobiet jest częściej diagnozowany, ponieważ głównie one zgłaszają się po poradę lekarską gdy wystąpią dolegliwości. Pierwsze objawy pokazują się w wieku nastoletnim. Nasilają się z wiekiem.
Jak się objawia zespół jelita drażliwego?
Głównymi objawami IBS są bóle brzucha spowodowane nieprawidłowym działaniem jelit. Bóle mogą być delikatne, uciążliwe, długotrwałe. Mogę też być na tyle silne, że choremu ciężko jest normalnie funkcjonować. Kolejnym częstym objawem są notoryczne, permanente biegunki lub zatwardzenia. Problemom z wypróżnieniem praktycznie zawsze towarzyszą bolesne wzdęcia. Jednocześnie pojawiają się bulgotania w brzuchu lub gazy.
Niestety objawy nie tylko związane są z okolicami brzucha. Chorzy bardzo często uskarżają się na ciągłe zmęczenie, bóle pleców, stany depresyjne. Ciężko im wstać z łóżka i cały dzień są ospali. Mają nieprzyjemny smak w ustach. Towarzyszy im uczucie niecałkowitego wypróżnienia się. W stolcu osoby z IBS można znaleźć nadmiar śluzu.
Dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego potrafią być tak silne, że chorzy nie chodzą do pracy. Podupadają zarówno na zdrowiu fizycznym jak i psychicznym. Tworzy się przez to błędne koło.
Jest kilka sposobów, żeby zmniejszyć objawy choroby i poczuć ulgę. Efekt można osiągnąć dzięki działaniu niektórych leków dostępnych na rynku, bądź odpowiedniej diecie. Jednak najważniejsze to poddać się kompleksowej diagnostyce. Dzięki temu jest pewność, że to IBS, a nie jedna z o wiele gorszych chorób o podobnych dolegliwościach.
Przeczytaj więcej o zespole jelita drażliwego w artykule: https://diag.pl/pacjent/zespol-jelita-drazliwego-czym-sie-objawia-ta-uciazliwa-choroba/