× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Lakowanie i lakierowanie w stomatologii – wskazania

Lakowanie i lakierowanie w stomatologii

Brak dbałości o higienę jamy ustnej, nieodpowiednia dieta i niesumienna profilaktyka to główne przyczyny próchnicy, która dotyka ludzi w każdym wieku. Jej leczenie jest kosztowne i bywa bolesne. Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc z tego względu warto rozważyć profilaktyczną wizytę u lekarza stomatologa.

Pacjenci, niezwiązani na stałe ze stomatologią, często mylą charakterystykę obu zabiegów. Laki i lakiery do zębów różnią się wskazaniami co do ich użytku. Zabieg lakierowania stanowi sprawdzony i skuteczny sposób na profilaktykę wszystkich zębów w walce z próchnicą. Z kolei zabieg lakowania wykonuje się tylko w trudno dostępnych miejscach szkliwa i jest skuteczniejszy od lakierowania. Oba zabiegi wzmacniają szkliwo i zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy.

Lakier stomatologiczny

Specjalistyczne produkty do lakierowania szkliwa skutecznie wzmacniają zęby i zapobiegają rozwojowi próchnicy. A jak to działa? Dentysta, wykonując zabieg lakierowania, wprowadza jony fluoru bezpośrednio na powierzchnię zęba. Powoduje to znaczne wzmocnienie jego struktury i nadaje szkliwu wytrzymałość na szkodliwe działanie bakterii próchnicowych i kwasów.

Wskazania do lakierowania zębów:

  • niedbałe nawyki żywieniowe (m.in. zbyt duża ilość cukru w codziennej diecie),
  • choroby i leki powodujące stałą suchość w jamie ustnej,
  • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym,
  • leczenie ortodontyczne lub używanie protez ruchomych,
  • obniżenie szyjek zębów,
  • początkowa próchnica.

Laki stomatologiczne do zębów

Lakowanie to nie tylko sposób na nadwrażliwość zębów. Laki przede wszystkim są preparatem na bazie żywicy, wypełniającym mikroszczeliny w najtrudniej dostępnych miejscach. Pokrycie zagłębień i bruzd w zębach działa profilaktycznie, przeciwdziałając próchnicy. Mówiąc w skrócie, lakowanie ma na celu uszczelnienie powierzchni zębów od trzonowych do bocznych, gdyż utrzymanie właściwej higieny w tych miejscach bywa trudne, co sprzyja rozwojowi bakterii próchniczych.

Wskazania do lakowania zębów:

  • profilaktyka dziecięcych zębów mlecznych,
  • choroby i leki powodujące stałą suchość w jamie ustnej,
  • konieczność wypełnienia anatomicznych wgłębień i bruzd w zębach, w których to najczęściej rozwija się próchnica,
  • profilaktyka zębów trzonowych i zębów mądrości.

Zalecenia po lakierowaniu lub lakowaniu zębów

Po wykonaniu zabiegu nie wolno szczotkować ani nie czyścić zębów nicią dentystyczną do końca dnia. Należy również wstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów przez co najmniej godzinę.

W sklepie dentystycznym https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/profilaktyka/laki-i-lakiery.html znajdziesz profesjonalne laki i lakiery stomatologiczne.