Jakie środki antykoncepcyjne kupisz w aptece?
Antykoncepcja to temat wielu sporów w naszym kraju. Szeroko dyskutowana jest jej dostępność, wpływ na organizm kobiet oraz to, w jakiej formie należy ją stosować. Prawo odnośnie dostępu do antykoncepcji hormonalnej jest znacznie bardziej liberalne za granicą niż w Polsce. Jakie środki antykoncepcyjne można zatem kupić w aptece bez recepty, a jakie musi przepisać lekarz ginekolog?
Antykoncepcja co to?
Antykoncepcja to najogólniej mówiąc zbiór metod lub środków zapobiegających ciąży. Niektóre środki antykoncepcyjne (prezerwatywy) mogą również ochronić osoby współżyjące seksualnie przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Różne formy antykoncepcji stosowane były już w czasach starożytnych, jednak dopiero XX wiek przyniósł bezpieczne i skuteczne metody.
Wśród najskuteczniejszych metod wyróżnia się sterylizację, czyli wazektomie w przypadku mężczyzn oraz podwiązanie jajowodów u kobiet. Wysoką skuteczność mają również wkładki domaciczne oraz implanty antykoncepcyjne, w tym spirale antykoncepcyjne. Na dalszym miejscu znajdują się środki hormonalne (pigułki doustne, plastry, krążki dopochwowe i zastrzyki), a za nimi prezerwatywy, gąbki antykoncepcyjne, czy metody objawowo termiczne. Najmniejszą skutecznością wykazują się środki plemnikobójcze oraz stosunek przerywany. To, czym jest spirala antykoncepcyjna tłumaczy www.jejzdrowie.pl, my natomiast skupimy się na środkach, które są dostępne w aptece.
Jakie środki antykoncepcyjne kupisz w aptece?
Najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym dostępnym w Polsce nie tylko w aptece, ale też w większości sklepów, na stacjach benzynowych oraz w marketach i w drogeriach są prezerwatywy, których skuteczność w zapobieganiu ciąży nieco ponad 80%. Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, chronią one również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Inne barierowe środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty to kapturki naszyjkowe oraz błony dopochwowe, ich skuteczność waha się między 80 a 90%. Chcąc zwiększyć skuteczność tych środków, można je stosować razem ze środkami plemnikobójczymi, które również dostępne są bez recepty.
Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, to jest ona w Polsce dostępna wyłącznie na receptę.
Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne mają działanie kierunkowe, czyli z jednej strony hamują owulację, a z drugiej powodują zagęszczenie śluzu, który produkowany jest przez szyjkę macicy, blokując tym samym dostęp plemnikom do jajowodów. Tabletki te zawierają w sobie syntetyczne odpowiedniki hormonów, które wpływają na organizm kobiety, a co za tym idzie, mogą nieść za sobą skutki uboczne. Ingerencja w gospodarkę hormonalną może mieć przykre konsekwencje, dlatego też doborem odpowiedniego środka antykoncepcyjnego tego typu powinien zająć się lekarz ginekolog. Istnieją różne przeciwwskazania w przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej, w tym choroby wątroby, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, skazy krwotoczne, czy rak piersi.