× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak zacząć zdrowo żyć?

zdrowe życie

Zdrowy tryb życia to uprawianie sportu, właściwe odżywianie, nawadnianie organizmu, wysypianie się, zerwanie z używkami, regularne badania profilaktyczne. Proste? W teorii… Pytanie: jak zacząć zdrowo żyć to tak naprawdę pytanie o metody, które pozwolą zacząć i wytrwać w postanowieniach.

Nie wszystko naraz

Wprowadzenie zdrowego trybu życia nie powinno być nagłą, rewolucyjną zmianą. Zbyt duża liczna wyzwań i obowiązków może prowadzić do zmęczenia i zniechęcenia. Dlatego rozsądniejszym sposobem jest stopniowe wprowadzanie zmian. Wdrażanie do codzienności zasad zdrowego trybu życia powinno być ewolucją, wówczas przynosi o wiele lepsze rezultaty. Zmiany, które wówczas zachodzą, nie są chwilowym kaprysem, ale nową jakością stosowaną przez resztę życia. Najlepiej zacząć od tych zasad, które sprawiają najmniejszą trudność i w kolejnych krokach wprowadzać te, które wymagają wyrzeczeń.

Odpowiednia motywacja

Regularne ćwiczenia czy codzienne układanie jadłospisu wymagają czasu i wysiłku, który trudno jest podjąć bez odpowiedniej motywacji. To ona nadaje sens działaniom, jest obietnicą lepszego jutra. Według jednej z teorii istnieją dwa rodzaje motywacji: wewnętrzna i zewnętrzna.

Motywacja zewnętrzna pochodzi z otoczenia. Osoby podejmujące określone działania robią to, bo liczną na nagrodę lub obawiają się kary. Motywacją zewnętrzną może być piękna pogoda zachęcająca do spacerów i aktywności, zalecenia lekarskie, doping trenera personalnego, uznanie z ust bliskich i przeciwnie: obawa, że się ich zawiedzie. Ten rodzaj motywacji często stosowany jest w pierwszej fazie zmian. Wprowadzając zdrowy tryb życia, warto skorzystać z pomocy innych: biegać z przyjaciółką, poprosić by partner zwracał uwagę, jeśli nie odżywiamy się zdrowo. Można założyć system kar i nagród, np. nowa rzecz za każdy niezapalony papieros czy dodatkowy kilometr do przebiegnięcia za każdą kostkę czekolady.

Motywacja wewnętrzna wynika z wyznawanych wartości i poczucia sensu podejmowanych działań. Osoby zmotywowane wewnętrznie podejmują aktywność, bo daje im ona poczucie satysfakcji, jest dla nich przyjemna czy interesująca. Motywacją do wprowadzenia zdrowego stylu życia może być chęć lepszego wyglądu i dbania o siebie, przekonanie, że zdrowie jest największą wartością. Jak zmotywować się wewnętrznie? Postawić na aktywność fizyczną, która daje satysfakcję. Nie każdy musi lubić bieganie czy fitness – jednak każdy z pewnością znajdzie sport, który będzie uprawiał z przyjemnością. Innym sposobem jest tworzenie nowych dań czy wypróbowywanie nietypowych, zdrowych przepisów. Ciekawość nowych smaków może stać się rodzajem motywacji wewnętrznej do zmian w diecie.

Wiedza

Ważną kwestią, o którą należy zadbać już na początku wprowadzania zdrowego stylu życia, jest – wiedza. Przed ułożeniem pierwszego jadłospisu koniecznie trzeba poznać zasady tworzenia zbilansowanych posiłków. Świadomość wartości odżywczych spożywanych pokarmów jest niezwykle ważna. Do zdrowej diety warto włączyć też naturalne suplementy, takie jak Mega Flavon, dzięki którym organizm otrzymuje wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Wiedza jest ważna podczas układania planów treningowych. Niewłaściwe ćwiczenia i przetrenowanie też mogą mieć negatywny wpływ na organizm.

Jak zacząć zdrowo żyć? Wprowadzać zasady stopniowo, znaleźć odpowiednią motywację i zgromadzić wiedzę na temat zdrowia.