× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak wybierać zabawki dla dziecka?

dziecko

Ogromny wybór zabawek edukacyjnych i interaktywnych z pewnością nie ułatwia wyboru rodzicom ani bliskim dziecka. Często trudno przewidzieć, jaki rodzaj gry lub zabawki spodoba się maluchowi i przyciągnie go na dłużej. Można jednak zwiększyć tę szansę, kierując się kilkoma prostymi wskazówkami.

Prostota nade wszystko

Dzieci (zwłaszcza małe) lubią zabawki proste. Skomplikowane reguły gier planszowych frustrują je i budzą niechęć. Lepiej zatem postawić na coś łatwego w obsłudze. Dzięki temu maluch może korzystać z zabawki nawet bez udziału kogoś dorosłego. Sprawdzą się różnego rodzaju układanki, puzzle, memory, sortery. Takie podstawowe zabawki często bywają odrzucane lub lekceważone. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ mogą stanowić dla malucha źródło wspaniałej rozrywki. W dodatku dopasowanej do jego wieku i możliwości manualnych. Prostota broni się zawsze i to ona przywołuje najlepsze wspomnienia.

Wchodzenie w rolę

Jako dorośli zapominany, że dzieciństwo to przede wszystkim wchodzenie w rolę. Odtwarzanie zachowań, wcielanie się w postaci, naśladowanie. A co przyda się maluchowi podczas takiej “gry aktorskiej”? Rekwizyty! Własna minikuchnia, drewniany aparat fotograficzny, zabawkowy zestaw kosmetyków, koszyk zakupowy z akcesoriami. Te i inne pomysły znajdziesz na stronie https://zuczek-zabawki.pl/kategoria-produktu/zabawki/zabawki-edukacyjne-dla-dzieci/, który oferuje kopalnię inspiracji dla opiekunów. Dzieci wspaniale odnajdują się w roli kogoś innego. Dzięki temu poszerzają swój zakres wiedzy o świecie. Uczą się ról społecznych i zawodów. Mogą także odkrywać, co najbardziej je interesuje i kim chcieliby zostać w przyszłości. Zabawki edukacyjne to nie tylko te, które uczą czytać, pisać i liczyć. To też takie, które poszerzają horyzonty i zwiększają świadomość o tym, jak zorganizowany jest mikroświat otaczający dziecko.

Estetyka to rzecz względna

Zabawki dla dzieci wykonane są w różnych stylach. Niektóre są nowoczesne i kolorowe, inne stonowane i minimalistyczne. Warto obserwować dziecko, jaki rodzaj zabawek przykuwa jego uwagę i budzi radość. Nawet jeśli dorosłym wydaje się, że dana zabawka jest kiczowata i brzydka. Nie ma nic złego w oryginalnych nadrukach czy pstrokatych maskotkach. Dzieci mogą lubić kolory, wygląd lub inną cechę danej zabawki. To nie znaczy, że w jakiś sposób zaburzamy w nim poczucie piękna czy estetyki. Warto, żeby maluch miał różne gry i zabawki. By mógł je porównywać i korzystać z tych, na które ma w danej chwili ochotę. 

Warto pamiętać, by nie zasypywać dziecka zabawkami. Gra i zabawa to oczywiście niezbędny element jego codzienności, ale zbyt duża ilość bodźców przytłacza. Poza tym wartościowa zabawka nie musi być droga. Bardzo prawdopodobne, że dziecko ucieszy się z drobiazgu, takiego jak latarka, luneta czy kolorowa piłka. Czyż nie tym sami bawiliśmy się jako dzieci?