× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak często kąpać noworodka, żeby nie przesadzić?

kąpiel noworodka

Kąpiel niemowlaka to dla wielu świeżo upieczonych rodziców prawdziwe wyzwanie, któremu często towarzyszą nerwy i stres. Aby sprawić, żeby kąpiel była przyjemnym doświadczeniem zarówno dla maluszka, jak i kąpiących go rodziców, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest często powracające pytanie: jak często kąpać noworodka?

Jak często kąpać noworodka?

Jak często kąpać noworodka, aby go nie przeziębić lub nie przesuszyć mu nadmiernie skóry? Kąpiel niemowlaka to istotna czynność pielęgnacyjna, dlatego pierwsza powinna odbyć się tuż po powrocie ze szpitala – dzięki temu niemowlę pozbędzie się obecnych tam drobnoustrojów. Oczywiście pierwsza kąpiel może mieć miejsce już w drugiej lub trzeciej dobie po urodzeniu, kiedy maluch wraz z mamą wciąż znajdują się w szpitalu, jednak nie leży to w obowiązku personelu. Kąpiel noworodka w szpitalu jest niezbędna zwykle w sytuacji, kiedy dziecko po narodzinach ubrudzone jest krwią lub smółką. 

Optymalna częstotliwość kąpieli noworodka to 2-3 razy w tygodniu. Maluszek nie musi być kąpany codziennie, ale tylko pod warunkiem, że każdego dnia będziemy przemywać jego okolice intymne, fałdki skóry i okolice za uszami. Codzienne kąpiele zdecydowanie zaleca się latem – przyniesie to ulgę niemowlęciu, które nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej termoregulacji.

Mimo to, jeśli nie kąpiemy noworodka codziennie, musimy zadbać przede wszystkim o higienę jego okolic intymnych, czyli tam, gdzie przez cały dzień znajduje się jego pieluszka. Do tego celu warto użyć zwilżonej wodą gazy lub pieluszki z tetry, ewentualnie z dodatkiem delikatnego mydła do kąpieli przeznaczonego dla noworodków. Obecnie coraz częściej odradza się częste przecieranie i oczyszczanie okolic intymnych nawilżanymi chusteczkami – mogą stanowić przyczynę podrażnień. Ich stosowanie lepiej ograniczyć do sytuacji wyjątkowych, kiedy np. musimy przewinąć malucha, a znajdujemy się poza domem.

Warto pamiętać, aby do kąpieli używać delikatnych kosmetyków pozbawionych mydła i substancji wysuszających skórę. W tym celu przede wszystkim warto sięgać po emolienty, które nawilżają i odżywiają delikatną skórę dziecka. 

Kąpiel niemowlaka – przygotowanie

Aby kąpiel niemowlaka zakończyła się sukcesem, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do niej. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią temperaturę pokoju, w której będziesz kąpać swoje dziecko – powinna wynosić pomiędzy 22 a 25°C. Oprócz tego pamiętaj, aby nie przenosić go do innego pomieszczenia. Po kąpieli w wodzie o temperaturze około 37°C maluszka należy natychmiast dokładnie osuszyć i ubrać, aby się nie przeziębił. Jeśli nie jesteś pewny, czy temperatura wody jest odpowiednia, zmierz ją termometrem lub łokciem.

Przygotowując kąpiel niemowlaka, zadbaj o to, aby wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria znalazły się w zasięgu Twojej ręki. Niezbędne będą: ręcznik kąpielowy (najlepiej z doszytym kapturkiem), czysta pieluszka, ubranko, pieluszki tetrowe, produkty do kąpieli i pielęgnacji, preparat do odkażania pępka, waciki, jałowe gaziki i sól fizjologiczną.