20-05-2011 Bezpłatne badanie na osteoporozę - Jelenia Góra PDF Drukuj Email
piątek, 13 maja 2011 10:47 | Wpisany przez szostek

Bezpłatne badanie na osteoporozę.


Po raz kolejny sieć aptek Arnika zaprasza na bezpłatne badania na osteoporozę, tym razem badania odbędą się w Jeleniej Górze przy Aptece Arnika na ul. Grodzkiej 7 (Pasaż Grodzki).


Nie czekaj! Im wcześniej, tym lepiej. Zbadaj się bezpłatnie w kierunku OSTEOPOROZY!


Już dziś zapisz się na bezpłatne badanie.


OSTEOPOROZA  to choroba szkieletu kostnego,  charakteryzująca się dużą utratą masy kostnej i zaburzeniami mikroarchitektury kości predysponującymi do atraumatycznych złamań, przede wszystkim kręgosłupa, bliższej nasady kości udowej, kości promieniowej i żeber. Utrata masy kostnej jest procesem fizjologicznym narastającym z wiekiem i nasila się po pięćdziesiątym roku życia. Zagrożenie osteoporozą narasta wraz z wiekiem, przy czym dwie grupy wiekowe są szczególnie zagrożone ryzykiem występujących złamań:
-    osoby obu płci powyżej 60 roku życia (około 65 roku życia ubytek masy kostnej przekracza ubytek masy kostnej przyjęty umownie jako tzw. próg złamań)
-    kobiety, które przebyły menopauzę i u których postępujący ubytek hormonów płciowych stał się przyczyną przyśpieszonego ubytku masy kostnej.

Najważniejsze czynniki wywierające wpływ na zwiększenie ryzyka złamań osteoporotycznych to:
- niedobór estrogenów w organizmie kobiety po menopauzie,
- zaburzenia miesiączkowania,
- niedobór androgenów (testosteronu) u mężczyzn,
- rodzinna skłonność do występowania osteoporozy,
- szczupła budowa ciała,
- wiek powyżej 65 lat,
- nadużywanie alkoholu i kawy,
- palenie papierosów,
- inne choroby: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, kamica nerkowa.

Osteoporoza jest chorobą podstępną i początkowo przebiega na ogół bezobjawowo. W późniejszej fazie najbardziej spektakularnymi i dramatycznymi objawami osteoporozy są złamania kości, w tym niebezpieczne złamania szyjki kości udowej. W osteoporozie kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Konieczna jest dieta bogata w wapń oraz ruch i odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Poprawiony: poniedziałek, 23 maja 2011 08:46