× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe z pozoru wydaje się skomplikowane. Jednak choć proces ten jest przeważnie długotrwały, nie nastręcza, aż tylu problemów. Dla bezpieczeństwa proces odtrucia powinno przeprowadzać się w zaufanym miejscu np. podczas wizyty u specjalisty i w warunkach terapeutycznych. Najlepiej wybrać terapeutę, który pomoże jednocześnie dobrać odpowiednią dla pacjenta formę kuracji.

Na czym polega odtruwanie organizmu z alkoholu

Na samym początku warto zaznaczyć, że odtrucie nie wyleczy choroby, jaką jest alkoholizm. Sama terapia jest jednak elementem większego procesu polegającego na pozbyciu się alkoholu.

Odtrucie organizmu ma przyczynić się do oczyszczenia organizmu, a jednocześnie przy pomocy wykwalifikowanego specjalisty zapewnić podczas licznych dolegliwości u pacjenta, które będą efektem odstawienia, pomoc na dalszym etapie walki z nałogiem. Odtrucie organizmu z alkoholu nie pomoże, jednak jeśli sam pacjent nie będzie miał ochoty do dalszej walki z chorobą.

Odtruwaniu poddaje się pacjentów po dłuższym spożyciu alkoholu, jak i po jednorazowym zatruciu. Nadmierne spożycie wzmaga ilość toksyn w organizmie. Odtrucie usuwa toksyny oraz wyrównuje zachwianą gospodarkę wodno-elektrolitową.

Odtrucie pozwala na wzrost poziomu takich składników jak np. jonów potasu, magnezu i sodu. Efektem ich stabilizacji w organizmie jest zmniejszenie objawów jak np. padaczki czy stanów depresyjnych.

Ile trwa odtruwanie organizmu z alkoholu?

Jednym z kluczowych elementów skutecznie przeprowadzonej terapii uzależnień jest detoks. Polega on na zaprzestaniu spożywania uzależniającej substancji. Nie jest to zawsze tylko i wyłącznie przyjemny proces, dlatego też podczas jego przeprowadzenia osoba uzależniona może napotkać znaczne trudności wynikające z nagłego przerwania ciągu alkoholowego. Przeważnie właśnie z tego powodu odradza się samodzielne przeprowadzanie odtrucia alkoholowego w domowych warunkach.

Długość pełnego odtrucia alkoholowego zależne jest od kilku czynników. Chociażby stanu pacjenta, jego historii itp. Każdy organizm jest inny i inaczej może podchodzić do terapii. Ponieważ sam detoks jest procesem, musi on trwać jakiś czas, nim ostatecznie organizm pozbędzie się alkoholu na dobre.

Najczęściej jednak czas trwania może różnić się między kilka dni do nawet kilku tygodni. Zależne jest to przede wszystkim od kondycji organizmu, stopnia uzależnienia, jak i ilości toksyn znajdujących się już w organizmie.

Leczenie w domu

Jeśli do zatrucia doszło w domowych warunkach i jest ono jednorazowe, możliwe jest usunięcie toksyn z organizmu w łatwy sposób. Najprostszym z nich jest nawodnienie organizmu. W tym czasie lepiej unikać kawy słodkich i słodzonych napojów gazowanych i energetycznych.

Można pić wodę z odrobiną cytryny, która dzięki witaminie C oraz mikroelementom i hormonom fitoestrogenowym działa odkażająco i wzmaga odporność. Pomocne może w tym czasie okazać się także zregenerowanie wątroby, picie sporej ilości soków warzywnych działających oczyszczająco np. z selera, pora i marchwi. Zbawienne jest także picie zielonej herbaty, która dzięki polifenolom może rozpuścić toksyny.

logoArtykuł powstał we współpracy z Uzaleznienia-Terapia.pl