× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Domowe metody na nietrzymanie moczu – jak je zredukować?

Domowe metody na nietrzymanie moczu

Gdy dochodzi do nietrzymania moczu, wykorzystać można różne metody leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości. Jakie domowe sposoby mogą pomóc w tym schorzeniu?

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Na popuszczanie moczu u mężczyzn i u kobiet polecane jest prowadzenie ćwiczeń, które pozwalają na trening mięśni dna miednicy, nazywanych również mięśniami Kegla.

Mięśnie Kegla to mięśnie, które odpowiadają między innymi za zaciskanie cewki moczowej i zapobiegają wypływowi moczu z pęcherza. Do ich osłabienia często dochodzi w trakcie ciąży i porodu, a także z postępem wieku.

Ćwiczenia mięśni Kegla na nietrzymanie moczu polegają na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu po paru sekundach. Ćwiczenia należy prowadzić przez 5 minut po 2-3 razy na dzień.

Trening pęcherza na popuszczanie moczu

Przy nietrzymaniu moczu świetne efekty daje też trenowanie pęcherza moczowego. Takie ćwiczenia pozwalają na wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie przy częstym odczuwaniu silnego parcia.

Trening ten polega na ustaleniu godzin oddawania moczu, na przykład co 2 godziny. Potem ten okres można zwiększać. Dzięki temu można uniknąć naglących parć i łatwiej kontrolować swój pęcherz moczowy.

Dieta przy nietrzymaniu moczu

W przypadku objawy jak nietrzymanie moczu domowe sposoby polegające na zmianie diety również mogą być bardzo pomocne.

Dieta powinna być opracowana tak, aby redukowała zaparcia. Należy więc jeść dużo produktów zawierających błonnik i pić duże ilości wody.

Również nie należy pić napojów gazowanych, alkoholu, kawy, mocnej herbaty, a także jeść produktów pikantnych, ponieważ podrażniają one pęcherz.

Bielizna chłonna na nietrzymanie moczu

Przy nietrzymaniu moczu zaleca się też korzystanie z bielizny chłonnej. Ta nowoczesna jest dyskretna i wygodna w stosowaniu także przez osoby mobilne.

Przy lekkim nietrzymaniu moczu można sięgnąć po wkładki urologiczne. Są one dostępne w wariantach damskim i męskim. Przy nasilonym popuszczaniu moczu można sięgnąć po majtki chłonne, które zbudowane są jak normalna bielizna. Na stronie ortomedico.pl dostępne są także majtki chłonne oraz pieluchomajtki.

Wyroby chłonne można zakupić w różnych wariantach pod względem ich poziomu chłonności oraz rozmiaru. Pozwala to na dobranie najlepszych rodzajów produktów do potrzeb użytkownika.