Dlaczego sportowcy sięgają po środki androgenne
Legenda głosi, że każdy z nas w swojej apteczce posiada coś, co w każdej chwili może stać się dopingiem. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią ilość danego środka. Sportowcy doskonale wiedzą, że doping jest nielegalny, a nieprzestrzeganie tego zakazu jest surowo karane. Mimo wszystko przed większością zawodów słyszymy o kolejnych dyskwalifikacjach. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, dlaczego sterydy są tak popularne na czarnym rynku.
Predyspozycje do treningów siłowych i budowania masy mięśniowej
Choć ćwiczenia siłowe są zazwyczaj takie same u większości sportowców, to jednak nie u każdego dają takie same efekty. Dlaczego tak się dzieje? Czy na rozwój masy mięśniowej i siły mają wpływ nasze geny? Okazuje się, że tak.
Jak wiadomo, sukcesy w rzeźbieniu idealnej sylwetki zależą od wielu czynników, tzn. od prawidłowej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń, właściwego planu żywieniowego, wystarczającej regeneracji po wytężonym wysiłku fizycznym, a także odpowiednio dobranej metody treningowej. Oprócz tego istnieje jednak wiele innych czynników, na które zwykły człowiek nie ma w ogóle wpływu. Wśród nich można wymienić właśnie geny.
Każdy z nas osiąga inne skutki treningów, w różnym czasie, bowiem różnimy się strukturą mięśniową, równowagą hormonalną, typem sylwetki czy stopniem adaptacji na bodźce treningowe. To wszystko także ma wpływ na nasze treningi i ich skutki. Osoba, która ma lepsze warunki genetyczne szybciej osiągnie założone cele i skuteczniej wypracuje wymarzoną masę oraz siłę mięśniową. Zostało to udowodnione naukowo.
Przykładowo, sportowiec posiadający przewagę włókien wolnokurczliwych bardziej sprawdzi się w sportach wytrzymałościowych, natomiast osoba z przewagą włókien szybkokurczliwych ma lepsze predyspozycje do zbudowania dobrej siły i masy mięśniowej.
Im wcześniej poznasz swój organizm, tym szybciej określisz do jakich treningów jesteś stworzony i kto wie, być może unikniesz życiowego błędu, wybierając inny sport, niż początkowo zakładałeś. Zawsze warto przemyśleć swoją decyzję i zrezygnować ze sportu, do którego nie posiada się odpowiednich warunków genowych.
Wpływ suplementów na jakość treningów siłowych
Zacznijmy od tego, że hasło ‘suplementacja’ pojawia się za każdym razem, gdy mowa jest o diecie, siłowni, ćwiczeniach, treningach, budowaniu masy, odchudzaniu, regeneracji po treningu itd. Suplementacja jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku treningów siłowych, gdzie należy włożyć w trening bardzo dużo siły i energii. Dlaczego warto przyjmować odżywki i suplementy? Po pierwsze, suplementy są naturalne. Oznacza to, że nie zawierają chemicznych dodatków, nie wywołują skutków ubocznych i trudno je przedawkować. Oprócz tego dają pozytywne efekty, które pojawiają się stopniowo i nie znikają wraz z ich odstawieniem.
Oczywiście podstawą w życiu sportowca są trening, dieta oraz regeneracja pomiędzy kolejnymi, wymagającymi ćwiczeniami. Mimo wszystko dodatkiem do tego zestawienia jest również odpowiednio dobrana suplementacja. Do jej głównych zadań należy przede wszystkim chronienie organizmu sportowca przed wszelkimi niedoborami witamin i minerałów, które jak wiadomo nie są korzystne, a czasami są wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli więc, będąc na diecie, sportowiec czuje niedobór substancji pokarmowych w swoich posiłkach, może śmiało sięgnąć po ich suplementy i je uzupełnić. Dodatkowo, sięgając po niektóre suplementy lub odżywki możemy zapewnić sobie przyspieszenie procesów kształtowania się naszej sylwetki, mowa tu np. o odżywkach białkowych przyspieszających budowanie masy mięśniowej.
Jak sterydy wpływają na budowanie siły i masy mięśniowej
Jak wynika z przeprowadzonych kilka lat temu badań, sterydy anaboliczne wywołują szybsze dzielenie się komórek w ludzkim organizmie. Dzięki temu w ciele sportowca dochodzi do wzrostu siły, wytrzymałości oraz masy mięśniowej. Oczywiście proces ten nie zachodzi w ciągu godziny czy dwóch, ale niektóre środki rzeczywiście mogą przynieść efekty w niezwykle krótkim czasie, np. 1,5 miesiąca. Co więcej, wiele osób decyduje się na anaboliki, ponieważ dają one efekty bez potrzeby „katowania” się na siłowni.