Czy to już pora na wizytę u podologa?
Zauważyłeś na swojej stopie zgrubienie? Od jakiegoś czasu borykasz się z haluksami lub grzybicą? A może Twoim utrapieniem jest znacznie pogarszający komfort chodzenia wrastający bądź wkręcający paznokieć? Jeśli zależy Ci na tam by skutecznie pozbyć się dolegliwości konieczna będzie wizyta u podologa. Kim jest podolog, jakie schorzenia należą do jego specjalizacji i jak przygotować się do pierwszej wizyty? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Kim jest podolog?
Pod tą naukowo brzmiącą nazwą kryje się specjalista na co dzień zajmujący się leczeniem różnorakich chorób stóp. Choć zawód ten został wpisany na listę wykonywanych w Polsce zawodów dopiero w 2015 roku, to niemniej jednak jest to fach, który również wymaga odpowiedniego przygotowania oraz przeszkolenia (chociażby ze względu na specjalistyczne, niezbędne do pracy urządzenia, z których korzysta m.in. poznańska Anmedica), a także posiadania rozległych wiadomości z wielu nauk medycznych, takich jak chociażby dermatologia, chirurgia oraz diabetologia, które są niezbędne do właściwego wykonywania codziennych obowiązków
Czym zajmuje się specjalista od stóp?
Jest to osoba, która trudni się samodzielnym rozpoznawaniem różnego typu zmian patologicznych występujących w obrębie kończyn dolnych oraz odkrywaniem przyczyn ich powstawania, a następnie zalecaniem odpowiedniego typu terapii, która ma za zadanie nie tylko nadać stopom właściwą, estetyczną prezencję, ale również przywrócić ich właściwe funkcjonowanie.
To właśnie w obszarze działań podologów pracujących w Anmedica znajduje się “leczenie” takich schorzeń, jak m.in.:
- grzybica paznokcia,
- stopa cukrzycowa,
- wrastający paznokieć,
- odciski, nagniotki oraz modzele,
- brodawki wirusowe,
- pękające pięty,
- onycholiza (odklejanie się płytki paznokciowej),
- nadmierna potliwość stóp,
- wrastające paznokcie,
- infekcje wirusowe oraz grzybicze stóp,
Ponadto do podologa możemy zwrócić się również z prośbą o profesjonalne obcięcie paznokci, dobór właściwej ortezy, a także zmianę kształtu (bądź też struktury) paznokcia. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nie ma wątpliwości, że zawód podologa czerpie w dużej mierze z wielu nauk medycznych (takich, jak np. dermatologia, limfatologia, neurologia oraz osteologia), tak więc aby prawidłowo go wykonywać i zasłużyć na miano fachowca należy uprzednio przyswoić bardzo dużą ilość specjalistycznej wiedzy.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie podologicznym?
Niestety bardzo często zdarza się, że osoby borykające się z problemami związanymi ze stopami odwlekają wizytę u podologa do ostatniego momentu, gdy dane schorzenie jest już w tak zaawansowanym stadium, że faktycznie jedynym wyjściem jest wizyta u specjalisty. Nie jest to oczywiście godna naśladowania praktyka, ponieważ nawet pozornie niegroźny odcisk może w rezultacie doprowadzić do poważnej w skutkach infekcji.
Uważaj na domowe sposoby leczenia stóp
Równie ryzykownym wyjściem jest stosowanie domowych sposobów np. w przypadku stopy cukrzycowej – owszem zmiana diety mająca na celu odciążenie kończyny jest tutaj, jak najbardziej wskazana, jednak każde zakażenie powinno być konsultowane ze specjalistą, ponieważ fakt, że pojawiające się wrzody nie wywołują bólu, nie jest związany z ich małą szkodliwością, a utartą czucia w stopie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę do podologa, który faktycznie zna się na rzeczy.
Najczęstsze błędy popełniane przed wizytą
Jeśli wybierasz się na wizytę do podologa, przede wszystkim NIE należy:
- obcinać paznokci,
- usuwać problematycznych zrogowaceń,
- stosować preparatów na odciski,
- moczyć stóp,
Dzięki temu specjalista będzie w stanie prawidłowo ocenić typ schorzenia, z jakim się borykamy, a po przeprowadzonym wywiadzie zaproponuje najbardziej efektywną terapię.