Czy palenie papierosów może wpływać na wyniki badania krwi?
Nałogowi palacze często zastanawiają się, czy ich nawyk może pogarszać wyniki morfologii. Uzależnienie od nikotyny wpływa negatywnie na cały organizm — niestety, nie oszczędza też krwi osoby palącej. Czy to oznacza, że przed wizytą w laboratorium należy na jakiś czas zrezygnować z papierosów? Zobacz, jak przygotować się do badania krwi.
Przygotowania do badania krwi
Niezależnie od tego, czy pacjent jest palaczem, czy też nie, jego przygotowania do pobrania próbki krwi będą wyglądać praktycznie tak samo. W okresie badania należy przestrzegać normalnej, codziennej diety, a na 2-3 dni przed wizytą w laboratorium medycy zalecają ograniczenie używek. Morfologii nie powinno się wykonywać w trakcie miesiączki, po spożyciu alkoholu oraz po intensywnym wysiłku fizycznym.
Pobranie próbki do badania następuje rano, a w gabinecie należy się stawić, będąc na czczo. Najlepiej zjeść ostatni posiłek około godziny 18:00 poprzedniego dnia. Specjaliści zalecają, aby wyspać się przed badaniem, a tuż przed wejściem do laboratorium usiąść na krześle i przez kilka minut odpoczywać. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe jakieś leki, powinien poinformować o tym lekarza.
Jak palenie papierosów wpływa na naszą krew?
Czy palenie przed badaniem krwi może wpływać negatywnie na jego wyniki? Naukowcy z Uniwersytetu w Sarajewie przeprowadzili pełną morfologię krwi na grupie 56 palaczy oraz 100 osób bez nałogu. Wyniki tego doświadczenia wykazały, że u ludzi uzależnionych od nikotyny wartości wielu parametrów znacznie odbiegały od normy. Nałogowe palenie papierosów zwiększa:
- liczbę erytrocytów,
- liczbę leukocytów,
- stężenie hemoglobiny,
- hematokryt,
- średnią objętość krwinki,
- średnie stężenie hemoglobiny w krwince.
Nieprawidłowe wartości tych wskaźników mogą powodować szereg groźnych schorzeń, takich jak miażdżyca, policytemia, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc [1].
Czy można palić papierosy przed badaniem krwi?
Czy palenie przed pobraniem krwi jest dozwolone? Wszystko zależy od tego, jakie parametry chcemy skontrolować, jednak obowiązek całkowitego odstawienia papierosów przed pobraniem próbki to bardzo rzadka sytuacja. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ każdy doktor może mieć inne zdanie na ten temat. Ważne, by poinformować medyka o swoim nałogu — dzięki tej informacji analiza wyników będzie bardziej rzetelna. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach zależność na linii palenie a badanie krwi przyczynia się do pogorszenia pewnych parametrów specjalistycznych badań krwi. U nałogowych palaczy zaobserwowano zaburzoną gospodarkę wapnia i selenu, dlatego niedobór tych minerałów jest częstym zjawiskiem w grupie osób uzależnionych od nikotyny [2].
Źródła:
- Malenica M., et al., Effect of Cigarette Smoking on Haematological Parameters in Healthy Population, Med Arch., 2017 Apr; 71(2): 132–136.
- Kuźmicka P., Karakiewicz B., Rotter I., Wpływ palenia tytoniu na wybrane składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo, cynk i selen – przegląd badań, Med Og Nauk Zdr. 2012; 18(4): 409-415.