× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czy okna plastikowe są szkodliwe?

okna plastikowe

Okna z PVC montowane są już od wielu lat. Jednak na skutek różnych doniesień ze świata nauki, niektórzy użytkownicy i osoby planujące montaż takich okien w swoim domu zastanawiają się czy okna plastikowe są szkodliwe.

  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Czy okna plastikowe są szkodliwe?
  2. Jak montować okno, aby było bezpieczne?

Wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa okien z PVC powstają pomimo zapewnień producentów, że okna te nie wydzielają niebezpiecznych dla zdrowia ludzi związków. Obawy sceptyków są jednak całkowicie nieuzasadnione.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Czy okna plastikowe są szkodliwe?

Materiał popularnie nazywany PVC to polichlorek winylu. Podczas produkcji okien, dodaje się do niego stabilizatory ołowiane lub alternatywnie wapniowo-cynkowe, dzięki którym materiał zyskuje trwałość, odporność i wysoką izolacyjność cieplną. Największe wątpliwości budzi ołów, powszechnie znany jako związek szkodliwy dla zdrowia człowieka, który wywołuje wiele niebezpiecznych chorób. Jest on jednak jedynie dodatkiem do głównego materiału produkcyjnego, który stanowi PVC, a sposób jego użycia nie stanowi zagrożenia dla przebywających w pomieszczeniach osób. Zatem, czy okna plastikowe są szkodliwe ?? Zdecydowanie nie. Potwierdzają to nie tylko zapewnienia producentów tego rodzaju okien, ale również atesty Państwowego Zakładu Higieny oraz fakt, że Polska jako członek Unii Europejskiej, musi przestrzegać narzuconych z góry, rygorystycznych norm produkcji.

Jak montować okno, aby było bezpieczne?

Bezpieczeństwo okien PVC wiąże się nie tylko z ich produkcją, ale również odpowiednim montażem w otworach okiennych. Jeśli nie wiesz, jak montować okno, lepiej powierzyć tę czynność fachowcom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Pod uwagę trzeba wziąć bowiem prawidłowe osadzenie ona i jego zabezpieczenie pianką termoizolacyjną. W przypadku działań termomodernizacyjnych, konieczne jest także użycie dodatkowych taśm izolacyjnych, które zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Specyfika wybranych materiałów montażowych powinna być dostosowana do rodzaju wybranych okien i tego, gdzie te okna będą montowane.

Przed zakupem okien z PVC nie trzeba więc zastanawiać się, czy są one bezpieczne, ale jakie okna wybrać, aby najlepiej spełniały swoją rolę. Do wyboru pozostają bowiem okna o różnorodnych funkcjonalnościach, których ilość decyduje także o ich cenie. Koszt okna do domu zależy nie tylko od wybranego materiału ramy, ale również sposobu otwierania czy ilości zastosowanych szyb.